Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Życie ważniejsze od przepisów

wtorek, 20 października 2015 12:50 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Życie jest i będzie najważniejszą wartością - powiedział biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do stanowiska Komitetu Praw Dziecka ONZ, który domaga się od Unii Europejskiej zamknięcia Okien Życia, ze względu na "naruszenie prawa dziecka do poznania swojej tożsamości". W Niemczech funkcjonuje około 140 Okien Życia, w Czechach ok. 40. W Polsce znajduje się 55, w których pozostawiono 85 niemowląt.
- Życie człowieka jest ważniejsze od imienia i nazwiska. Wielką wartością jest życie każdego człowieka. Ta decyzja jest niespodzianką, przecież ważniejsze jest, by dziecko zostało uratowane od tego, że otrzyma inne imię - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Do stanowiska OZN odniósł się również ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. W Radomiu Okno Życia istnieje od 2009 roku. - Z niepokojem usłyszałem o możliwości zamykania Okien Życia, które są błogosławionymi miejscami, gdzie ratuje się życie małych dzieci. Przecież pamiętamy o doniesieniach medialnych, że zwłoki niemowląt znajdowano na śmietnikach. Dzisiaj obserwujemy dziwne zjawisko i chęć pozbawienia narzędzi do ratowania życia. Trzeba dalej rozmawiać. Należy zadbać, by procedury dostosowywać, by były przyjazne życiu, a nie służyły do zamykania Okien Życia - przekonywał ks. Kowalski.

Okno Życia to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna Życia są ogrzewane i zaopatrzone w dzwonek. Obecnie w całym kraju jest 55 takich okien, wiele z nich znajduje się pod opieką Caritas diecezjalnych.

Dziecko pozostawione w Oknie Życia przekazywane jest bezzwłocznie do szpitala. Opiekunowie Okna jednocześnie informują o pozostawionym dziecku ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Odpowiadając na prośbę ośrodka, sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego. O szybkości działania sądu świadczy fakt, że decyzja taka w wielu ośrodkach w Polsce była wydawana nawet tego samego dnia, w którym do sądu wpłynęło pismo. Powyższa decyzja sądu zapewnia dziecku opiekę po wyjściu ze szpitala.Do tej pory w Oknach Życia w Polsce pozostawiono 86 niemowląt.