Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Kapłani podziękowali za dar święceń

czwartek, 24 marca 2016 12:50 / Autor:
Niemal 200 kapłanów z całej diecezji radomskiej sprawowało dziś przed południem w radomskiej katedrze Mszę Św. Krzyżma. Przewodniczył jej biskup radomski Henryk Tomasik.

- Dziś w szczególny sposób dziękujemy za ten dar, za to namaszczenie, które dokonuje się w sakramencie święceń, za to, że człowiek może być tak bardzo zjednoczony z Chrystusem, że wtedy gdy wypowie: Ja odpuszczam tobie grzechy, to Chrystus przebacza. Dziękujemy za to, że człowiek, który weźmie do ręki białą hostię i powie: To jest Ciało Moje, sprawia znak, dzięki któremu Duch Św. przemienia tę hostię w Ciało Chrystusa. To wielka tajemnica wiary - mówił w homilii ks. bp Henryk Tomasik.

Zgromadzeni księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Podczas Mszy Św. poświęcone zostały: olej chorych oraz krzyżma.

Krzyżma używa się przy sakramencie chrztu i bierzmowania, sakramencie kapłaństwa, święceniach biskupich, przy obrzędach dedykacji świątyni. Natomiast oleju chorych przy namaszczeniu chorych. 

Na zakończenie Mszy Św. ojciec duchowny księży w diecezji radomskiej, ks Jan Niziołek podziękował w imieniu wszystkich kapłanów diecezji biskupom radomskim za codzienną troskę o braci w kapłaństwie.  Podkreśił wagę jedności duchowieństwa, skupionego przy swoim biskupie.

Swoją wdzięczność wyraziły też osoby życia konsekrowanego i katecheci.

Podczas Mszy Św. szczególną modlitwą otoczony został śp. biskup Edward Materski. Dokładnie dziś przypada czwarta rocznica jego śmierci.

Msza Krzyżma to znak jedności duchowieństwa, okazja do zatrzymania się nad swoim kapłaństwem.

Dziś po południu rozpoczyna się Triduum Paschalne. W kościołach sprawowana będzie Msza Wieczerzy Pańskiej.