Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Chrzest Polski. Wtedy wszystko się zaczęło

środa, 13 kwietnia 2016 07:57 / Autor:
Dokładnie jutro minie 1050 lat od Chrztu Polski - wydarzenia, które wszystko rozpoczęło, jeśli chodzi o historię Polski. Był to też początek polskiej sztafety pokoleń wierzących w jednego Boga w trzech osobach.

Samo ochrzczenie Mieszka i jego dworu nie oznaczało automatycznej chrystianizacji mieszkańców. To długotrwały proces wspomagany wieloma bodźcami. Jak zauważa historyk Kościoła ks. Rafał Piekarski najsilniejszy z nich to świadectwo męczeństwo, najpierw św. Wojciecha, a następnie Braci Międzyrzeckich. Przez długi czas wiara chrześcijańska przeplatała się z tradycjami pogańskimi. Choć chrystianizacja położyła kres wielu okrutnym praktykom, np. spalaniu żony, kiedy umierał mąż.

Nie wiemy kiedy  dokładnie chrześcijaństwo pojawiło się na terenach obecnej diecezji radomskiej. Jeśli chodzi o najstarsze zabytki sakralne to należy wymienić kościoł w Żarnowie. Romański kościół św. Mikołaja wybudowany został w końcu XII wieku. Pierwsze wzmianki o świątyni datowane są na 1191 rok. Warto też zauważyć, że pierwszy kościół w Skrzynnie wzniesiony został prawdopodobnie w XI w. W następnym wieku wybudowany został pierwotny, drewniany kościół pw. św. Małgorzaty w Janowcu. Najstarszą radomską świątynią chrześcijańską był kościół pw. św. Piotra na Piotrówce również z XII wieku.

Rozmawialiśmy z historykiem Kościoła ks. dr Rafałem Piekarskim: