Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

20:15. Ogień zapłonął

czwartek, 14 kwietnia 2016 21:24 / Autor:
fot. OSP Jedlnia - Letnisko
15 minut po godz. 20 zapłonął ogień przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni - Letnisku. Strażacy włączyli się w ten sposób w ogólnopolską inicjatywę uczczenia 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Najpierw o godz. 20 rozpalone zostało ognisko na Giewoncie, następnie co 5 minut w kolejnych częściach Polski. O godz. 20.35 ogień dotarł do brzegów Bałtyku. To pomysł Związku Podhalan, który zaprosił do współpracy Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jak nam powiedział koordynator akcji Piotr Gąsienica ze Związku Podhalan jest to nawiązanie do góralskiego sposobu żegnania św. Jana Pawła II. Kiedy papież wracał samolotem z kolejnych pielgrzymek do Polski mógł zaobserwować ogniska w górach. Podobnie jest do dziś w rocznicę jego śmierci, 2 kwietnia.

 - Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni – Letnisko wraz z harcerzami ZHR w Jedlni-Letnisko oraz ks. wikariuszem Dominikiem Dryją z parafii św. Józefa w Jedlni-Letnisko również włączyli się w tę cudowną inicjatywę. Zapalili wspólnie ten symboliczny ogień przed strażnicą OSP w Jedlni-Letnisko dokładnie o godzinie 20:15. Dzięki temu dołożyli swoją wspólną, malutką cegiełkę do tak podniosłego dzieła jakim niewątpliwie był przemarsz ognisk przez Polskę. Rozpaleniem watry przekazali swoje radosne „Szczęść Boże" i życzyli tym samym zdrowia oraz Bożego Błogosławieństwa dla mieszkańców Gminy Jedlnia-Letnisko. Wszyscy zgromadzeni odmówili wspólną modlitwę, a następnie rozeszli się do domów - relacjonuje prezes OSP Jedlnia - Letnisko Tomasz Siczek. - Ochotnicze Straże Pożarne zawsze włączają się w takie uroczystości patriotyczne i religijne. Pamiętam jak 4 maja 2004 roku cała kolumna wozów strażackich towarzyszyła przewiezieniu relikwii naszego patrona św. Floriana z Krakowa do katedry na warszawskiej Pradze - dodał Tomasz Siczek.

 Uczestnicy akcji proszeni są o przysyłanie zdjęć na adres: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przedsięwzięciu patronował prymas Polski abp Wojciech Polak i abp Leszek Sławoj Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Strażaków.

fot. OSP Jedlnia - Letnisko

Zapraszamy do nas: