Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Królowa Aniołów - odpust Porcjunkuli              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Iłża
Dziś jest: Poniedziałek, 02 sierpnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik udał się na Ukrainę

piątek, 22 kwietnia 2016 15:39 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Biskup Henryk Tomasik udał się z wizytą duszpasterską na Ukrainę. Wyjazd ordynariusza radomskiego zbiega się z niedzielną zbiórką na rzecz wschodniego sąsiada Polski. O jej przeprowadzanie apelował papież Franciszek.

- Będę chciał osobiście podziękować księżom z diecezji radomskiej, którzy od lat pracują na Ukrainie. Pracują w niełatwych warunkach. Chcę ich odwiedzić, poznać miejsca, w których pracują i pobyć wśród nich - powiedział biskup Tomasik w cotygodniowej audycji "Pasterski Kwadrans" na antenie Radia Plus Radom.

Biskup Tomasik odniósł się również do listu Episkopatu o posłudze charytatywnej, który będzie czytany w niedzielę w kościołach w Polsce. Stwierdził, że piękną wizytówką pracy charytatywnej Kościoła jest Caritas. Dodał, że obszary pomocy są bardzo duże. - W naszej diecezji mamy wiele dzieł miłosierdzia. Są to m.in. domy pomocy społecznej, dom dla bezdomnych, Fundusz Biskupa Jana Chrapka, telefon zaufania, stołówki, hospicjum, czy wypożyczalnie sprzętu medycznego. W te wszystkie dzieła zaangażowani są wolontariusze. Są oni piękną formą wyznania wiary przez miłość wobec bliźniego - podkreślił ordynariusz radomski.

W dalszej części audycji biskup Tomasik powiedział, że dobrze rozumiana wiara kształtuje życie człowieka, także w wymiarze społecznym. - Chrześcijaństwo dobrze przeżywane kształtuję kulturę, ale musi być też wrażliwe na sytuację drugiego człowieka. Miłość bliźniego jest ważną formą wyznania wiary. Niezależnie od tego czy pomagamy osobie wierzącej czy niewierzącej. Zawsze jest ktoś potrzebujący. Z tego słyną Polacy, że są gotowi do pomagania każdemu. Zbiórki świadczą o wielkiej wrażliwości Palaków. Teraz zgodnie z prośbą papieża Franciszka uczestniczymy w pomocy Ukrainie - przypomniał biskup radomski.

Bp Tomasik przypomniał, że w sytuacjach trudnych korzystaliśmy jako naród z pomocy zagranicznej. Zauważył, że wielu polskim rodzinom nie jest łatwo, ale trzeba pomagać wszystkim. Bp Tomasik przyznał również, w czasie wizytacji parafialnych poznaje różne formy wsparcia potrzebującym. - Zauważyłem, że ważną formą pomocy jest troska o ludzi starszych. Wielu księży organizuje nawet spotkania dla seniorów. To duże wyzwanie duszpasterskie. W jednej parafii, która liczy niewiele 3 tys. wiernych, aż 70 osób nie  przychodzi do kościoła z powodu choroby - powiedział biskup.

Na koniec nawiązał do niedzielnego listu KEP, gdzie biskupi przywołują słowa papieża Franciszka, że miłosierdzie jest "siłą, która zwycięża wszystko, która wypełnia serce miłością i pociesza przebaczeniem". - Jest jeden trudny obszar realizowania miłosierdzia, to pojednanie, przebaczenie. Chodzimy z żalem do człowieka, a on nawet nie wie, że ukrywamy w sercu żal do niego. Gdybyśmy w Roku Miłosierdzia wyeliminowali takie sytuacje, byłby to piękny owoc tego czasu - zakończył bp Tomasik.