Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

W piątek kiełbaska z grilla to nie grzech

poniedziałek, 23 maj 2016 14:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Biskup radomski Henryk Tomasik wydał dyspensę od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w najbliższy piątek, 27 maja.

Liturgista ks. Tomasz Herc wyjaśnił, że dyspensa została udzielona ze względów praktycznych. Bywało wcześniej, że piątek przypadał w trakcie tzw. długiego weekendu. Teraz ten dzień przypada po Bożym Ciele, zaś dla wielu będzie on wolnym od pracy. To będzie czas rodzinnych spotkań, które bardzo często przyjmują formę grillowania - wyjaśnił sekretarz biskupa radomskiego.

Z kolei specjalista prawa kanoniczego ks. Marcin Rogala przypomina, że obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych obowiązuje każdego katolika w każdy piątek, chyba, że tego dnia przypada uroczystość. - My mylimy dwa pojęcia: post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post obowiązuje nas dwa razy w roku: w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Chodzi zarówno o wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy - wyjaśnił ks. Rogala.

Obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dotyczy osób, które ukończyły 14 lat, natomiast obowiązek postu - osób między 18. a 60. rokiem życia.