Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Album na kanonizację

niedziela, 19 stycznia 2014 11:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Druga część albumu o historii i duchowym dorobku Rodziny Szkół im. Jana Pawła II będzie gotowa w kwietniu 2014 roku. Autorzy chcą rozesłać opracowanie - podobnie jak to było z częścią pierwszą - do ponad stu największych bibliotek w Europie i na świecie.

Pomysłodawca albumu oraz jeden z inicjatorów utworzenia rodziny szkół papieskich Zbigniew Gumiński powiedział, że album będzie wizytówką szkół z dumą noszących imię Jana Pawła II. - Będzie to świadectwo, kim dla nas był i jest Papież - Polak - dodał.

Druga część publikacji dotyczyć będzie okresu od pierwszej rocznicy śmierci do kanonizacji Jana Pawła II. - W tym czasie nasza rodzina zwiększyła się z 550 do 1230 szkół, których patronem jest papież-Polak. Poprzednia publikacja została wysłana do ponad stu bibliotek narodowych na całym świecie. Tak też zrobimy z drugim tomem. Chciałbym dodać, że pokolenie JPII trwa nadal. Najlepszym tego dowodem jest, że tak wiele szkół chce wychowywać młodzież w oparciu o wartości płynące z pontyfikatu Jana Pawła II. Dzieci poznają patrona poprzez różne formy: konkursy, pielgrzymki czy udział w Dniu Papieskim - powiedział Zbigniew Gumiński.

Pierwsza część albumu dokumentuje 7 lat działalności rodziny szkół papieskich, relacje z ogólnopolskich zjazdów, pielgrzymek na Jasną Górę oraz spotkań z Janem Pawłem II. W albumie zamieszczono kilkaset fotografii, m.in. sztandarów, popiersi i pomników poświęconych Janowi Pawłowi II. W albumie zamieszczono też dane teleadresowe szkół papieskich w Australii, Kanadzie, USA i na Litwie. Podobnie będzie z częścią drugą.

Najwięcej szkół, których patronem jest Jan Paweł II znajduje się w archidiecezji krakowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej oraz radomskiej. Kiedy powstawała rodzina szkół papieskich (1998), w Polsce było 70 placówek noszących imię Jana Pawła II. Pierwszymi szkołami, które obrały sobie za patrona Papieża-Polaka były placówki w Myśleniach i Gdańsku. Było to w 1990 roku.

Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie Papieża-Polaka zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do rodziny zobowiązani są m.in. do przyjmowania w żywy sposób nauk papieskich poprzez realizowanie ich w życiu. Ponadto szkoły organizują konkursy o różnej tematyce i zawody sportowe, a wszystko to w celu upowszechniania nauki patrona szkół Jana Pawła II.