Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlińsk
Dziś jest: Poniedziałek, 27 września 2021

ŚDM 2016

Czuwali przed Mszą Posłania

niedziela, 31 lipca 2016 11:43 / Autor: Weronika Chochoł
fot. ks. Wojciech Prawda
Weronika Chochoł
Ponad półtora miliona wiernych wzięło udział w czuwaniu modlitewnym z Ojcem Świętym na Campus Misericordiae w Brzegach. Młodzi modlili się przez całą noc, by w niedzielę wspólnie uczesniczyć we Mszy Świętej Posłania.
Radom szczepienia

Spotkanie na Polu Miłosierdzia rozpoczęło się przejściem papieża Franciszka i przedstawicieli wszystkich kontynentów przez Bramę Miłosierdzia. Po przejściu przez Bramę, Ojciec Święty przejechał papamobile między sektorami i błogosławił licznie zgromadzonym na Campus Misericordiae. 

- Witamy cię na tej rozległej przestrzeni, która na naszych oczach staje się dziś wielkim wieczernikiem pełnym uczniów i uczennic Chrystusa – przywitał Ojca Świętego kard. Stanisław Dziwisz.

Podczas spotkania z swoimi świadectwami dzielili się młodzi z całego świata. Wśród przemawiających była m. in. dwudziestosześcioletnia Rand Mittri z Syrii. - Wielu z Was być może nie łatwo słuchać i w pełni zrozumieć, co się dzieje w Syrii, moim ukochanym kraju. Będzie mi trudno w kilku słowach oddać ogrom bólu, ale spróbuję się z Wami podzielić niektórymi aspektami naszego codziennego życia. Każdego dnia otacza nas śmierć. Ale podobnie jak Wy, codziennie rano zamykamy za sobą drzwi, udając się do szkoły czy do pracy. I właśnie wtedy ogarnia nas strach, czy po powrocie zastaniemy nasze rodziny i dom w takim stanie, w jakim je zostawiliśmy. Może tego dnia zginiemy – my albo nasze rodziny. Bardzo trudno żyje się z bolesną świadomością, że jest się otoczonym przez śmierć i zabijanie, ze nie ma stąd ucieczki, znikąd nie ma pomocy. - powiedziała Syryjka, dodając z wiarą: - Coraz mocniej wierzę, że Bóg istnieje mimo całego naszego bólu. Wierzę, że przez ten ból On uczy nas prawdziwego znaczenia miłości. Moja wiara w Chrystusa jest źródłem mojej radości i nadziei. Nikt nigdy nie będzie w stanie mi ukraść tej prawdziwej radości.

Po wyznaniach młodych głos zabrał Ojciec Święty. Papież Franciszek mocno podkreślił, że często mylimy dziś szczęście z kanapą. - Sądzimy, że abyśmy byli szczęśliwi, potrzebujemy dobrej kanapy. Kanapy, która pomoże nam żyć wygodnie, spokojnie, całkiem bezpiecznie. [...] "Kanapa-szczęście" jest prawdopodobnie cichym paraliżem, który może nas zniszczyć najbardziej; bo po trochu, nie zdając sobie z tego sprawy, stajemy się ospali, ogłupiali, otumanieni, podczas gdy inni - może bardziej żywi, ale nie lepsi, decydują o naszej przyszłości - diagnozował papież Franciszek. Młodzi Kanapowi - zwrócił się papież po polsku. Ojciec Święty zaakcentował, że Jezus jest Panem ryzyka, tego wychodzenia zawsze „poza”,a  pójście za Nim zawsze wymaga odwagi.

Po homilii przyszedł czas na modlitwę i czuwanie. Młodzi wpatrzeni w obraz Jezusa Miłosiernego modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Mieli również czas na indywidualną, osobistą rozmowę z Bogiem. W godzinie apelowej nawiązano do rozważania św. Jana Pawła II z ŚDM w Częstochowie w 1991 roku „Jestem, pamiętam, czuwam”. Następnie zaśpiewano Apel Jasnogórski „Maria, Regina Mundi”. Po godz. 21:00 rozpoczął się koncert Credo in Misericordiam Dei - Wierzę w Boże miłosierdzie.

Młodzi, chociaż w wielu przypadkach zmęczeni podróżą na Campus Misericordiae nie ustali i radość ze spotkania z papieżem Franciszkiem pokazywali jeszcze przed długi czas.

Z kolei w niedzielę o godz. 10:00 ok 2 miliony osób wzięło udział w Mszy Świętej Posłania. W homilii wygłoszonej w Brzegach, Ojciec Święty zachęcił młodych do odważnej miłości do Chrystusa: Drodzy młodzi, nie wstydźcie się zanieść Mu wszystkiego, a zwłaszcza słabości, trudów i grzechów w spowiedzi: On potrafi was zaskoczyć swoim przebaczeniem i pokojem. Nie bójcie się powiedzieć Mu „tak” z całym entuzjazmem serca, odpowiedzieć Mu wielkodusznie, pójść za Nim! Nie dajcie sobie znieczulić duszy, ale dążcie do pięknej miłości, która wymaga również wyrzeczenia i mocnego „nie” dopingowi sukcesu za wszelką cenę i narkotykowi myślenia tylko o sobie i swojej wygodzie.

Podczas Mszy Świętej papież Franciszek pobłogosławił wszystkim - zarówno tym, którzy na Campus Misericordiae przybyli osobiście, jak i tych, którzy w spotkaniu brali udział za pomocą środków masowego przekazu.

Papież ogłosił także gospodarza kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Decyzją Ojca Świętego, w 2019 roku młodzi z całego świata spotkają się w Panamie.

Msza Święta Posłania była Mszą wieńczącą tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. O godz. 17:00 w Tauron Arenie papież spotka się z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016, a także z dobroczyńcami spotkania młodych z całego świata.