Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

600 lat parafii i widoki na przyszłość

czwartek, 04 sierpnia 2016 17:22 / Autor: Weronika Chochoł
fot. facebook.com/parafiagoryn
Weronika Chochoł

Wierni już od 600 lat modlą się w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goryniu. Nie jest to jednak jedyny jubileusz, jaki parafia świętuje w tym roku.

- W rok wielkiego jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polki, wpisuje się również ten nasz jubileusz. Dziękujemy Panu Bogu za te 600 lat. To jest wielki czas, wiele różnych doświadczeń. - powiedział w rozmowie z Radiem Plus Radom ks. Grzegorz Murawski - proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goryniu.

Historia parafii sięga XV wieku. Drewniany kościół, który powstał na początku istnienia parafii, zastąpiła wybudowana w latach 1840 - 1860 świątynia ufundowana przez fundację Andrzeja Deskura - właściciela goryńskiego. Właściciele i diecezja, do których należała parafia zmieniały się. Jej losy również bywały różne. Na miejscowym cmentarzu upamiętnione są m.in jeńcy radzieccy, którzy zginęli w utworzonym na terenie parafii obozie.

Do parafii należą miejscowości: Goryń, Wola Goryńska, Boża Wola, Wolska Dąbrowa, Olszowa, Brody i Karolów. Parafia posiada również kościół filialny pw. św. Jadwigi Królowej w Mąkosach Starych: - Ten kościół w tym roku obchodzi 30 lecie budowy. Możemy powiedzieć, że ten rok w naszej parafii to rok jubileuszu: 600 lat istnienia parafii Goryń, 170 lat obecnego kościoła w Goryniu i 30 lat od rozpoczęcia prac przy kościele w Mąkosach Starych. - wylicza ks. Grzegorz Murawski.

Kościół filialny w Mąkosach Starych (fot. bartodzieje.pl)

Parafia cały czas się rozwija. - Im człowiek starszy, tym bardziej coś go boli, czy skrzypi i chyba podobnie jest z zabytkami - wymagają trochę dopieszczenia. Dlatego moi poprzednicy starali się przez te ostatnie lata, by kościół pięknie wyglądał. Ja również działam na rzecz kościoła. W tym roku zrobiliśmy nowe schody, podjazd dla niepełnosprawnych. Wcześniej dach i wieżę kościelną, będą zakładane nowe tynki. Kościół wymaga troski i staramy się go nią otaczać. - mówi ks. Grzegorz Murawski.

Plany na kolejne prace już są, ale jest również czas na świętowanie. Obchody jubileuszu 600 lecia parafii rozpoczną się już w piątek o godz. 19:00 na cmentarzu w Goryniu. Tam, wierni modlić się będą w intencji wszystkich, którzy w ciągu 600 lat istnienia przyczynili się do powstawania i rozwoju parafii. Z kolei w sobotę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goryniu odprawione zostaną Msze Święte: o godz. 9:00 i suma odpustowa o godz. 12:00 pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika. O godz. 17:00 na placu przy starej plebani zaplanowana jest tradycyjna zabawa: - Chcemy się pobawić w duchu odpustowym, czyli z Panem Bogiem w sercu, potańczyć, pośpiewać. Przez ostatnie 3 lata organizowaliśmy festyn, jednak wracamy do tradycji i organizujemy zabawę ludową - wyjaśnia proboszcz parafii w Goryniu.

O historii, tradycji i obchodach jubileuszu opowiedział ks. Grzegorz Murawski - proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goryniu. Z księdzem proboszczem rozmawiała Weronika Chochoł: