Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

ŚDM 2016

Radom i diecezja dziękują za ŚDM!

piątek, 07 października 2016 19:54 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Jesteśmy w stanie dokonywać wielkich rzeczy, pokazały to Światowe Dni Młodzieży - powiedział biskup radomski Henryk Tomasik. Wieczorem, 7 października w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu odbyło się spotkanie, podczas którego wyrażono wdzięczność za zaangażowanie w organizację Dni w Diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży. Uczestniczyli w nim m. in. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, a także zespoły folklorystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich. 

Bp Henryk Tomasik wyraził wdzięczność wszystkim za podjęcie współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży. - Pokazaliśmy światu, ze możemy przygotować coś wielkiego. Tu w diecezji, w Radomiu pokazaliśmy, że jesteśmy zdolni do współpracy – mówił ordynariusz radomski. 

Ks. Mariusz Wilk z komitetu organizacyjnego ŚDM w diecezji radomskiej dodał, że do duszpasterstwa akademickiego wciąż przychodzą młodzi ludzie i pytają co mogą zrobić. - Mamy świadomość, że w ludzkich sercach został rozpalony ogień, którego nie wolno nam zagasić. Na młodych trzeba stawiać, warto ich pokochać, bo mają pokłady dobra. Młodzi potrzebują wspólnoty - powiedział ks. Wilk.

Organizacja Dni w Diecezjach nie byłaby możliwa bez wsparcia strony samorządowej. - Uczestniczyliśmy w historycznym wydarzeniu. Jako samorządowcy pokazaliśmy światu młody Kościół. To była wielka sprawa. Jestem dumny, że mogliśmy uczestniczyć w tym Bożym dziele - powiedział starosta przysuski Marian Niemirski. 

W organizację Dni Diecezji zaangażowała się m.in. Edyta Pytkowska ze stowarzyszenia Wirowianki. - To było ważne wydarzenie dla wszystkich kobiet z kół gospodyń wiejskich, które uczestniczyły w organizacji tego święta młodych. Byłyśmy świadkami miłosierdzia, które dokonywało się w ludzkich sercach - powiedziała przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich z Wiru w powiecie przysuskim. 

Wójt gminy Potworów Marek Klimek dodaje z kolei, że samorząd pokazał Polskę piękną, serdeczną ale i nowoczesną. - Nie ukrywam, że obok elementu duchowego Światowe Dni Młodzieży były okazją do promocji kraju - powiedział wójt Klimek. 

Wielkie brawa zebrała Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. To właśnie ta placówka zorganizowała imprezę "Posmakuj Polski", która zgromadziła aż 11 tys. osób. - Było to niezwykle trudne logistyczne przedsięwzięcie, ale warto było. Cieszę się, że impreza odbyła się w naszym skansenie. Młodzi z całego świata poznali naszą kulturę. Rozmawialiśmy z nimi i byli pod wrażeniem, że w Polsce są takie miejsca, gdzie kultywuje się tradycję i kulturę - powiedziała dyrektor skansenu Ilona Jaroszek.

W trakcie gali Tadeusz Wojciechowski, wójt gminy Sławno powiedział, że nie byłoby możliwe zrealizowanie w takim wydaniu, na światowym poziomie Światowych Dni Młodzieży, gdyby nie osoba pasterza naszej diecezji bp. Henryka Tomasika oraz księży koordynatorów Mariusza Wilka i Marka Adamczyka. - Ten klimat rodziny diecezjalnej, który został stworzony, natchnął nas wielką wolą, aby jak najlepiej przygotować się i przyjąć pielgrzymów z całego świata - mówił wójt Sławna. Z kolei Artur Bagieński, wicemarszałek województwa łódzkiego, przekazał biskupowi radomskiemu Mszał Łaciński.

W trakcie uroczystości wystąpił Zespół Guzowianki, który nagrał teledysk z folkową wersją hymnu ŚDM. Wręczono również okolicznościowe dyplomy i podziękowania. Wśród wyróżnionych było również Radio Plus Radom.

Diecezjalne uroczystości trwały od 20 do 24 lipca. Następnie młodzi z całego świata wyruszyli do Krakowa, by uczestniczyć w wydarzeniach centralnych ŚDM z udziałem papieża Franciszka.