Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Zaduszkowa cisza...

środa, 02 listopada 2016 14:49 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Niech te dni listopadowe i ta cisza, która czasem zakuje w uszy, ale jest bardzo potrzebna, niech nas zmobilizuje do postawienia sobie pytań: "Czy jestem gotowy?" "Czy idę we właściwą stronę po to, by u kresu życia spotkać się z Bogiem i moimi bliskimi, za których dzisiaj się modlę?" - mówił podczas Mszy św. na radomskim cmentarzu ks. Piotr Zamaria - dyrektor nekropolii.

Dziś Kościół Katolicki wspomina Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tym dniu modlimy się za tych, którzy odeszli, prosząc dla nich o łaskę życia wiecznego.

Obchodzona wczoraj Uroczystość Wszystkich Świętych przypomniała nam, o wszystkich zmarłych, którzy oglądają Boga. Było to jedno z radośniejszych świąt w całym roku. Dzisiaj jednak towarzyszy nam zaduma – myślimy o naszych bliskich, przyjaciołach, znajomych, których zabrakło.

O godz. 12:00 na cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego sprawowana była Msza św. w intencji wiernych zmarłych. Homilię wygłosił ks. Piotr Zamaria - dyrektor nekropolii. W słowach skierowanych do modlących się na radomskim cmentarzu, zachęcił do wykorzystania ciszy Dnia Zadusznego do zastanowienia się nad własnym życiem:

Po Mszy świętej alejkami cmentarza przeszła procesja, której przewodniczył ks. Zdzisław Bochniak - proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Radomiu. Podczas modlitwy na pięciu stacjach wierni modlili się w intencji swoich bliskich zmarłych, czytane były również wypominki. Modlitwą otoczeni zostali również zmarli księża, ofiary wypadków, kataklizmów, ataków terrorystycznych. Wspomniani zostali również ci, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Ostatnia stacja była chwilą modlitwą za nas samych. Jak mówią osoby, które wzięły udział w procesji, łatwiej jest modlić się wspólnie, to ważne, aby pamiętać o wszystkich zmarłych:

Modlitwa wypominkowa i Msza święta za zmarłych prowadzona będzie do 7 listopada (z wyłączeniem niedzieli, 6 listopada) o godz. 12:00 na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Procesja od bramy cmentarza, a także Msza św. w intencji wiernych zmarłych sprawowana była również na cmentarzu komunalnym na radomskim Firleju.

W związku z okresem modlitw za zmarłych można uzyskać dla nich odpusty. Należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i modlić się za dusze zmarłych, przy zachowaniu stałych warunków odpustu:

  • stanu łaski uświęcającej,
  • przyjętej w danym dniu Komunii św.,
  • wolności od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego)
  • modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario")