Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Dziś jest: 23 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Seminarzyści na praktykach

poniedziałek, 03 lutego 2014 15:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Alumni ostatniego, szóstego roku studiów i formacji opuszczają mury radomskiego seminarium duchownego, aby na praktykach w parafiach, przygotowywać się do posługi kapłańskiej.

Diakoni na kilka miesięcy przed święceniami i podjęciem pracy wikariusza będą poznawali życie parafii ''od środka''. Będą nie tylko uczyli się sprawności w prowadzeniu parafialnych dokumentów i ksiąg, ale będą wprowadzani w pracę grup parafialnych.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Jarosław Wojtkun podkreśla, że diakoni poprzez praktyki powinni poznać smak duszpasterstwa. - Teraz staną się częścią zespołu duszpasterskiego. To ważne doświadczenie tuż przed święceniami kapłańskimi - powiedział rektor uczelni. Jak każdego roku, było więcej chętnych proboszczów, by przyjąć diakona, niż jest alumnów na ostatnim roku. - Bardzo dziękuję za tę gotowość współpracy z seminarium, która jest tez wyrazem troski o formację przyszłych kapłanów - podkreślił ks. Wojtkun.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Jest to bardzo dobry pomysł - ocenia z kolei diakon Marcin Pietras, który przez najbliższe trzy miesiące będzie pracował w parafii św. Łukasza w Radomiu. - Dzięki takiej formie praktyk automatycznie będziemy mogli po święceniach wdrożyć się w życie parafialne. Ponadto bogatsi o te doświadczenia, korzystając również z pomocy duszpasterzy, będziemy mogli wyjść do ludzi, rozpoczynając misję głoszenia Chrystusa - powiedział diakon radomskiego seminarium duchownego.
Praktykanci zjawią się na plebaniach z zeszytami praktyk. - To wymóg Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który ten pobyt na parafiach traktuje jako część studiów. Na koniec, na podstawie tych zeszytów pojawią się odpowiednie wpisy w indeksach - wyjaśniał rektor. Prosił także o zwrócenie uwagi na dwa elementy. Najpierw na to, by każdy z praktykantów otrzymał bardzo konkretny zakres obowiązków, szerszy niż tylko sama posługa sakramentalna i liturgiczna. I po drugie wskazywał na pracę w kancelarii, gdzie odbywają się nie tylko urzędowe, ale też duszpasterskie spotkania z wiernymi. Diakoni powinni nabrać także sprawności w prowadzeniu parafialnych dokumentów i ksiąg.

Praktyki potrwają do 18 maja. Potem alumni wrócą do seminarium i będą bronić prac magisterskich na KUL. Ostatniego maja, po zamkniętych rekolekcjach, przyjmą święcenia kapłańskie.

Lista alumnów VI roku i parafie ich praktyk:
dk. Michał Bartosiak - parafia pw. św. Bartłomieja w Opocznie
dk. Łukasz Bociek - parafia pw. MB Miłosierdzia w Radomiu
dk. Marcin Cabaj - parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu
dk. Marcin Chebdowski - parafia pw. św. Teresy w Radomiu
dk. Marcin Dobek - parafia w Wysokim Kole
dk. Kamil Florczak - parafia pw. MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej
dk. Jakub Gorczyca - parafia pw. Chrystusa Króla w Radomiu
dk. Marcin Gregiel - parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu
dk. Marcin Pietras - parafia pw. św. Łukasza w Radomiu
dk. Daniel Reguła - parafia pw. NSJ w Starachowicach
al. Paweł Tobera - parafia w Górze Puławskiej
dk. Marcin Wojciechowski - parafia pw. św. Kazimierza w Radomiu