Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Pustoszeje idalińska kanapa

piątek, 09 grudnia 2016 22:29 / Autor: Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

Papież Franciszek apelował do młodych podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, aby zamienili kanapę na wygodne buty. Młodzież z radomskiego Idalina posłuchała i zeszła z kanapy. Dziś powstało Parafialne Forum Młodzieży.

To był wyjątkowy wieczór w parafii św. Stefana. Kościelne ławki pozajmowała młodzież, ale i jej rodzice. Przyszli, aby powspominać Światowe Dni Młodzieży i ruszyć do działania. Podczas spotkania czytane były fragmenty przemówień papieża podczas ŚDM. Wyświetlony został też filmik o parafialnym udziale w Dniach w Diecezji, a następnie w wydarzeniach centralnych. Duszpasterz młodzieży ks. Marek Pruszkowski przypomina o bardzo dużej grupie wolontariuszy ŚDM. To blisko 50 osób. - Młodzi z naszej parafii poczuli, że to ich święto, że to przede wszystkim od nich zależy, a nie od nas. My byliśmy bardziej takim ciałem do pomocy, natomiast wszelka inicjatywa, pomysły należały do nich - mówi.

Były również pozdrowienia z Parmy od młodzieży, która gościła na Idalinie. PoŚDM-owymi refleksjami podzielił się Piotr Prokopczyk.

Nie mogło zabraknąć podziękowań. Pamiątkowe upominki rodzinom, zaangażowanym w związku z ŚDM wręczał biskup radomski Henryk Tomasik.

Był czas na spojrzenie wstecz, ale też do przodu. Ponad 20 młodych otrzymało nominację do Parafialnego Forum Młodzieży. To rodzaj "młodzieżowej rady parafialnej", która ma wspierać duszpasterzy w działaniach skierowanych właśnie do młodzieży. Grupa ta ma być źródłem nowych pomysłów, odpowiedzią na potrzeby rówieśników, ale też odpowiedzią na obawy, że po szczytowym zaangażowaniu w ŚDM aktywność spadnie. - Co będzie wynikało z tego forum tak naprawdę nie wiemy. Zawierzamy to Panu Bogu i tym młodym ludziom. To oni mają mieć inicjatywę, to oni mają mieć pomysły. My będziemy czuwać nad tym, żeby to szło w kierunku troski o Kościół, o parafię. Będziemy razem współdziałać - zapowiada ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana.

- Światowy Dzień Młodzieży był dodatkowym argumentem, aby uaktywnić nasze środowiska młodzieżowe, aby pogłębić współpracę księży i młodzieży i ta inicjatywa, której doświadczamy tu na Idalinie jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Młodzież szuka swego miejsca w świecie, w Kościele. Niezwykle ważne jest, by pomóc tej młodzieży odnaleźć siebie, aby to wszystko służyło pogłębieniu wiary młodego pokolenia - mówi o inicjatywie ks. bp Henryk Tomasik.

Obecny skład forum powołany został na trzy lata.

Spotkanie zakończyło się modlitwą. Adoracja w ciszy Najśw. Sakramentu. Zwieńczeniem był zaś Apel Jasnogórski. O oprawę muzyczną zadbał zespół parafialny. Wśród wielu utworów wybrzmiał oczywiście hymn ŚDM "Błogosławieni miłosierni".