Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Pionkowianie pokłonili się Najwyższemu

piątek, 06 stycznia 2017 15:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Setki pionkowian i nie tylko uczestniczyło w IV. Orszaku Trzech Króli zorganizowanym przez Rycerzy Kolumba z Pionek. W uroczystym przemarszu ulicami miasta udział wziął również biskup Piotr Turzyński.

I trzej królowie, i Józef z Maryją, anioły, diabły, rycerze, dorośli oraz dzieci - słowem wszyscy chcieli złożyć pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Orszaki Trzech Króli przeszły dziś ulicami wielu polskich miast. Nie inaczej było w Pionkach, gdzie już po raz czwarty Rycerze Kolumba zorganizowali ten kolorowy marsz, którego metą był ubogi żłóbek. Na czele orszaku Trzej Królowie, za nimi Maryja i Józef. Jak mówią członkowie Świętej Rodziny, Orszak to wielka manifestacja wiary, ale również lekcja dla najmłodszych, którzy jeszcze nie znają historii narodzin Jezusa:

Pokłon Jezusowi złożyli również pastuszkowie:

Orszak zorganizowali Rycerze Kolumba z Pionek, którzy wraz z pomocnikami troszczyli się o to, by każdy z uczestników otrzymał koronę, nalepkę i śpiewnik. Jak mówi Tomasz Łyżwa z pionkowskiej Rady Rycerzy Kolumba, uczestnicy dopisali - mimo siarczystego mrozu:

Mróz nie odstraszył tych, którzy od Ogródka Jordanowskiego do żłóbka przed Urzędem Miasta maszerowali w koronach na głowach i kolędami na ustach. - Jesteśmy osobami wierzącymi, udział w Orszaku to manifestacja naszej wiary - mówili uczestnicy:

Pierwszy raz z pionkowianami do żłóbka udał się również ks. bp Piotr Turzyński. Biskupa cieszy przede wszystkim obecność rodziców z dziećmi:

W drodze do Jezusa uczestnicy orszaku kolędowali i wykrzykiwali hasła każdego z królów. Pojawiło się również hasło "Tobie Królu i Panie kłaniają się pionkowianie!", które przyświecało tegorocznemu orszakowi. W drodze "królowie" i "królowe" zatrzymywali się, by obejrzeć sceny biblijne i obrazy walki dobra ze złem przygotowane przez uczniów pionkowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Inscenizację przygotowała również młodzież ze Związku Harcerzy Rzeczpospolitej.

W pionkowskim Orszaku Trzech Króli maszerował również burmistrz Pionek - Romuald Zawodnik:

Podobnie jak w ubiegłym roku, w tegorocznym orszaku udział wzięli goście z Ukrainy: - Mamy różne święta na Ukrainie, ale święta Trzech Króli nie obchodzimy. To bardzo ciekawy i kolorowy dzień, bardzo mi się podobało. - powiedziała po orszaku pani Natalia z miejscowości Wysznewe - Trochę zmarzliśmy, ale cały czas byliśmy w ruchu, więc tak bardzo tego nie czuliśmy. A teraz nasi przyjaciele z Pionek poczęstowali nas gorącą herbatą.

Po dojściu do żłóbka i złożeniu pokłonu Panu Jezusowi uczestnicy orszaku zaproszeni zostali na ciepły poczęstunek.

Impreza miała również charytatywny charakter. Podczas całego orszaku prowadzona była zbiórka, z której dochód przeznaczony zostanie na zakup inkubatorów dla niemowląt. - Jesteśmy wdzięczni za każdy grosz - mówi Michał Kustra z Zakonu Rycerzy Kolumba w Pionkach:

Patronat Honorowy nad VI. Orszakiem Trzech Króli w Pionkach objęli Biskup Radomski Henryk Tomasik oraz Burmistrz Miasta Pionki Romuald Zawodnik. Patronat medialny nad imprezą sprawowało Radio Plus Radom.