Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Dziś jest: 23 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Abp Zimowski na Światowy Dzień Chorego

poniedziałek, 10 lutego 2014 15:50 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Abp Zygmunt Zimowski weźmie udział w obchodach Światowego Dnia Chorego, które odbędą się 15 lutego na Jasnej Górze i trzy dni później w Katowicach. Tam watykański "minister zdrowia" zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce książkę swojego autorstwa "Bóg nawiedził swój lud. Na drodze człowieka cierpiącego". Jest to zbiór wypowiedzi i oficjalnych wystąpień biskupa-seniora diecezji radomskiej na forum międzynarodowym od momentu objęcia urzędu Przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia, czyli 18 kwietnia 2009 r.

Jutro po raz 22. będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego. Tym razem towarzyszy mu hasło „Wiara i miłosierdzie. My także winniśmy oddać życie za braci” (1J 3,16). Sam Papież zaznaczył wczoraj, że „chrześcijańska i szlachetna postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłem świata”. Jak przypomina abp Zygmunt Zimowski, który kieruje Papieską Radą ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, Jan Paweł II ustanowił ten światowy dzień we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i tam właśnie był on obchodzony po raz pierwszy.

„Ustanawiając Światowy Dzień Chorego nasz Papież podkreślił, że ma on na celu uwrażliwienie katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Zimowski. – Trzeba w tym kontekście popatrzeć na nasze szpitale, by bardziej udostępnić je tym, którzy ich potrzebują, i to bez wielkich kolejek. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia zaznaczył, że obecnie jest to wielkie wyzwanie.
„Celem Światowego Dania Chorego jest włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu” – przypomniał abp Zimowski. Podziękował on także wolontariuszom działającym wśród chorych i cierpiących. Przypomniał ponadto, że centralne obchody Światowego Dnia Chorego w Polsce odbędą się w tym roku w krakowskich Łagiewnikach. „Bardzo wpisuje się to miejsce w hasło tegorocznego dnia chorego: «Wiara i miłosierdzie»” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.

Ks. prałat Dariusz Giers z Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia podkreśla, że Światowy Dzień Chorego obchodzony jest już po raz XXII, co nabiera szczególnej wymowy w kontekście rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II. To właśnie Papież Polak ustanowił ten dzień 13 maja 1992 r., w jedenastą rocznicę zamachu na swoje życie i wyznaczył na jego obchody 11 lutego, kiedy Kościół oddaje cześć Matce Bożej z Lourdes.

- Trudno się dziwić, że na II Światowy Dzień Chorego w 1994 r. Jan Paweł II wybrał Częstochowę i Jasnogórskie Sanktuarium Królowej Polski. Uroczystościom przewodniczył pierwszy Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angelini. W celu uczczenia okrągłej 20. rocznicy tych obchodów abp. Zygmunt Zimowski, obecny przewodniczący dykasterii uda się właśnie na Jasną Górę, gdzie 15 lutego o godz. 9.30 będzie przewodniczył uroczystej Mszy Świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w obecności kapelanów szpitalnych i pracowników służby zdrowia. Będzie to okazja do modlitwy w intencji wszystkich chorych oraz tych, którzy ich leczą i nimi się opiekują w naszej ojczyźnie. Obchody te są połączone z Jubileuszem 20-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, które zorganizowało Jubileuszową Sesję Naukową w Auli Wyższego Seminarium Duchowego w Częstochowie - informuje ks. Dariusz Giers.

Natomiast 18 lutego na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa nt.: "Wiara i miłość wobec «bólu duszy». Znaczenie duchowości w opiece nad chorym oraz w doświadczeniu choroby". Motywem przewodnim konferencji ma być list apostolski Jana Pawła II Salvifici doloris o zbawczym sensie ludzkiego cierpienia opublikowany 30 lat temu. Słowa pozdrowienia do uczestników obrad skierują: abp. Wiktor Skworc, ordynariusz katowicki oraz bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. Abp Zygmunt Zimowski zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce książkę swojego autorstwa "Bóg nawiedził swój lud. Na drodze człowieka cierpiącego". Jest to zbiór wypowiedzi i oficjalnych wystąpień biskupa-seniora diecezji radomskiej na forum międzynarodowym od momentu objęcia urzędu przewodniczącego watykańskiej dykasterii 18 kwietnia 2009 r.

Gość z Watykanu odwiedzi Szpital Wojewódzki i Hospicjum w Częstochowie, Szpital SCCS w Zabrzu oraz kilka innych śląskich placówek medycznych: Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Szpital Św. Józefa w Mikołowie, Hospicjum z Centrum Afirmacji Życia w Chorzowie. Wszędzie spotka się personelem medycznym, pacjentami i podopiecznymi, aby w imieniu Papieża Franciszka przekazać im serdeczne pozdrowienie i słowa otuchy.

Ks. Giers zwrócił uwagę, że z perspektywy lat dostrzegamy, że ogromną rolę w uwrażliwianiu na świat cierpienia służą coroczne Orędzia Papieskie na Światowy Dzień Chorego. Mówi, że są one apelem o podjęcie współpracy pomiędzy narodami biednymi i bogatymi, pomiędzy instytucjami kościelnymi i świeckimi w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Dodał, że papieże przypominają w nich o nienaruszalnej godności i wartości człowieka chorego oraz z naciskiem bronią prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.