Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica

DIECEZJA RADOMSKA

Ministranci rywalizowali na boisku

sobota, 04 marca 2017 15:08 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Radomiu odbyły się dzisiaj finały XVI Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej. W kategorii szkół średnich triumfowali ministranci z parafii św. Andrzeja Boboli z Mąłęczyna, szkół gimnazjalnych - z parafii Narodzenia NMP z Szydłówka, a wśród szkół podstawowych - drużyna służby liturgicznej z parafii św. Stefana w Radomiu.

W ubiegłorocznych eliminacjach diecezjalnych do trzech turniejów, które odbyły się dzisiaj w Radomiu, rywalizowało 109 drużyn parafialnych. Zawody rozegrano w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia. Z eliminacji wyłoniono po osiem najlepszych zespołów z każdej kategorii. W sumie dzisiaj w Radomiu o najwyższe laury rywalizowały 24 drużyny. Zwycięzcy będą reprezentować diecezję na mistrzostwach Polski, które odbędą się w maju w Częstochowie.

Ks. Michał Michnicki, diecezjalny duszpasterz ministrantów i jeden z organizatorów turnieju powiedział, że warto organizować takie zawody, które integrują wszystkie wspólnoty parafialne. - Bo obok ministrantów, w zawodach uczestniczyły dziewczyny ze scholi i młodzież z innych grup formacyjnych - powiedział ks. Michnicki.

Finały w kategorii szkół gimnazjalnych odbyły się w hali sportowej LO im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Pierwsze miejsce zajęli ministranci z Szydłówka. - Wreszcie wygraliśmy, bo przez ostatnie trzy lata zajmowaliśmy miejsce na pudle, ale nigdy nie na najwyższym stopniu. Z drugiej strony, kiedy boisko jest pełne, diabeł jest daleko i z tego najbardziej się cieszę - powiedział ks. Adrian Jakubiak z parafii Szydłówek. Kapitanem zwycięskiej drużyny był Maciej Kołodziejski. - Cieszymy się bardzo. Graliśmy dobrze. Cierpliwość zaowocowała, więc wygraliśmy - powiedział ministrant z Szydłówka. Drugie miejsce zajeli ministranci z Potworowa, a trzecie z Fałkowa. Najlepszych strzelcem turnieju szkół gimnazjalnych został Kacper Kaluga z parafii Szydłówek, zawodnikiem Maciej Marcinowski z parafii Potworów, a bramkarzem Bartosz Zabijak z parafii Fałków.

W hali sportowej PSP nr 4 rozegrano turniej dla podstawówek. Pierwsze miejsce zajęli ministranci z parafii św. Stefana w Radomiu. Drugie miejsce wywalczyli ministranci z Szydłówka, a trzecie z parafii Jastrząb. Najlepszym piłkarzem został Wiktor Furman z Szydłówka, bramkarzem Mateusz Kosela z parafii Jastrząb, zaś strzelcem Bartłomiej Włodarczyk ze św. Stefana w Radomiu.

Kompania ministrantów ze szkół średnich rywalizowała na obiektach sportowych PG nr 13 w Radomiu. Po zwycięski laur sięgnęli ministranci z Małęczyna, drugie miejsce zajęła drużyna ze św. Stefana w Radomiu, a trzecie św. Alberta w Radomiu. Najlepszym piłkarzem został Mikołaj Popczyński ze św. Alberta, bramkarzem Kacper Kozicki ze św. Stefana, a strzelcem Jakub Mędrzecki z Małęczyna. Zanim ministranci wzięli udział w zawodach uczestniczyli we Mszy świętej w radomskiej katedrze. Liturgii przewodniczył biskup Henryk Tomasik.

W organizację turnieju zaangażowali się księża: Marcin Gregiel, Dariusz Laseczka, Marek Pruszkowski, Daniel Glibowski, Adam Włodek, Adrian Jakubiak, Ireneusz Szustak i Piotr Giemza.