Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół radomski przygotowuje się do Forum Młodych

czwartek, 09 marca 2017 09:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Większe zaangażowanie młodzieży w duszpasterstwo parafialne, będzie jednym z celów Forum Młodych, które przygotowuje Kościół radomski. Okazuje się, że wielu wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, nie było związanych z grupami formacyjnymi w parafiach i nadal chce aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła. Dyskutowali o tym uczestnicy spotkania, które odbyło się w Duszpasterstwie Akademickim w Radomiu.

Biskup Henryk Tomasik powiedział, że każde spotkanie z udziałem młodych ma na celu pogłębienie wiary, świadomości Kościoła i ich zaktywizowanie. - Często bywa, że na spotkaniach młodych to duszpasterze mówią. Może być i takie, które polega na słuchaniu młodych przez duszpasterzy. W tej chwili kształtuje się myśl naszego spotkania, które odbędzie się we wrześniu. Chcemy pomóc młodym, aby podjęli pracę formacyjną, aby aktywniej uczestniczyli w pracy na szczeblu parafialnym, dając jednocześnie świadectwo i inspirując innych. Zresztą piękną formą świadectwa jest ewangelizowanie młodzieży przez samych młodych - powiedział ksiądz biskup Tomasik.

Otylia Brendel była zaangażowana w Światowe Dni Młodzieży. Była wolontariuszem sekcji medialnej i ma nadzieję, że wrześniowe forum będzie czasem wysłuchania młodych przez duszpasterzy. - Młodzi i duszpasterze wysłuchają się wzajemnie i pójdą za głosem autorytetów. To będzie miejsce wymiany doświadczeń. Będzie impulsem zaangażowania młodzieży w środowiskach parafialnych. Z moich doświadczeń wynika, że sporo wolontariuszy zaangażowanych w Światowe Dni Młodzieży, nie działała w różnych ruchach formacyjnych przy Kościele. Dlatego młodzi chcą nadal działać. Oni wstali z kanapy i chcą coś robić - przekonywała Otylia Brendel.

Zdaniem ks. Mariusza Wilka, duszpasterza młodzieży, Światowe Dni Młodzieży były sygnałem, że Kościół czeka na młodych, aby bardziej zaangażowali się w życie parafii. - Nasze Forum Młodych będzie konkretną odpowiedzią i pójściem na peryferie diecezji, gdzie młodzi czasem bywają opuszczeni przez Kościół, gdzie perspektywa duszpasterstwa młodzieży może być pewną abstrakcją - powiedział ks. Wilk. - To forum da impuls młodzieży, że nie została opuszczona i, że młodzi mają w Kościele konkretne miejsce - dodał ks. Wilk.

W spotkaniu, które odbyło się Duszpasterstwie Akademickim w Radomiu, uczestniczyli: biskup Henryk Tomasik, księża duszpasterze oraz młodzież zaangażowana w Światowe Dni Młodzieży.