Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Gdzie będą modlić się Ukraińcy?

piątek, 24 marca 2017 16:01 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej kościoła greckokatolickiego w Polsce Włodzimierz Juszczak poszukuje miejsca w Radomiu, gdzie mogliby modlić się emigranci z Ukrainy. Dziś wraz z biskupem radomskim Henrykiem Tomasikiem odwiedzają kościoły m.in. na Zamłyniu, Starym Mieście, XV-leciu i Koziej Górze. 

Biskup Juszczak szacuje, że w Radomiu i okolicach przebywa nawet do 20 tys. Ukraińców. W pobliżu jest też jeden z najliczniejszych ośrodków, czyli powiat grójecki. To aż 75 tys. - Dziś oglądamy kilka kościołów, które mogłyby posłużyć do odprawiana naszych nabożeństw. To powinna być jakaś mniejsza kaplica, czy kościół, aby był dobry kontakt bezpośredni, jeżeli to będzie mała grupa ludzi - mówi bp Juszczak.

- Nasi bracia z Ukrainy mają troszkę trudniejszą sytuację i chcemy im pomóc - powiedział ks. bp Henryk Tomasik.

- Jeżeli będzie możliwość i potrzeba to chętnie użyczymy miejsca - zadeklarował proboszcz z par. św. Kazimierza na radomskim Zamłyniu ks. Grzegorz Senderski.

Zgodnie z ostatnimi informacjami Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego w Warszawie w ubiegłym roku wydano dla obywateli Ukrainy ok. 350 tys. pozwoleń na pracę na terenie województwa. Ponadto wiele osób pracuje bez tych zaświadczeń. Wśród ukraińskich migrantów są prawosławni, grekokatolicy, łacinnicy, ale w większości są to osoby obojętne religijnie.