Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Chcą Domu Hospicyjnego w Kosowie

niedziela, 23 lutego 2014 12:31 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

1 procent podatku pomoże chorym i ich rodzinom, osieroconym dzieciom oraz wesprze budowę Domu Hospicyjnego w Kosowie koło Radomia. - Możemy już mówić o rozpoczęciu procesu projektowego inwestycji - powiedział pallotyn ks. Marek Kujawski, założyciel i duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Dlatego też wspólnota hospicyjnych wolontariuszy zwraca się do środowiska architektonicznego z prośbą o bezpłatne przygotowanie projektu nowego obiektu. 

Ks. Marek Kujawski podkreśla, że tego typu placówek medycznych jest potrzebnych nawet 3-4 w regionie radomskim, bowiem chorych na raka wciąż przybywa. - Chcemy budować choć jedną. Po 5 latach pewnych problemów administracyjnych udało się nam rozpocząć projekt, a wszystko kosztem wysiłku wolontariuszy i darczyńców, którzy przekazali nam jeden procent. Musieliśmy dokupić drogę do działki w gminie Kowala. Możemy mówić o rozpoczęciu procesu projektowego. Będziemy szukać środków, aby ten dom zafunkcjonował - powiedział ks. Marek Kujawski.
Duszpasterz hospicjum dodaje, że są takie sytuacje, że choremu potrzebny jest zabieg, którego nie można zrobić w domu chorego. - To trzeba zrobić w sterylnym miejscu. Do tego właśnie potrzebny jest dom hospicyjny z gabinetem zabiegowym. Chorzy przychodziliby tu tylko na zabiegi, a jeśli by im się poprawiło, to mogliby wrócić do domu. Chcielibyśmy, aby ludzie nie musieli czekać w szpitalach na zabiegi i mogli je wykonywać w naszym hospicjum - dodał ks. Kujawski.
Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu działa od 2003 roku. Celem instytucji jest opieka nad osobami cierpiącymi na nieuleczalne choroby nowotworowe. Z hospicjum współpracują wolontariusze - lekarze, pielęgniarki, psychologowie, a także osoby pomagający chorym w codziennym życiu. Twórcy hospicjum podkreślają, że wszyscy pracownicy działają bezinteresownie. Jak dotąd, opieką objęte zostało około 750 osób. Hospicjum planuje rozszerzenie działalności. Pomóc w tym ma budowa siedziby, pozwalającej na opiekę nad większą liczbą chorych. Dlatego też wspólnota hospicyjnych wolontariuszy zwróciła się do środowiska architektonicznego z prośbą o bezpłatne przygotowanie projektu nowego obiektu. Kwoty finansowe można kierować na numer konta bankowego: KONTO PLZ 07 1240 3259 1111 0000 3003 1539.
Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że nadciąga "tsunami" zachorowań na nowotwory. W 2025 r. liczba przypadków tej choroby wzrośnie z 14 mln do 19 mln rocznie, w 2030 - do 22 mln, a w 2035 - aż do 24 mln - prognozuje "World Cancer Report 2014".