Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Niechaj zabrzmi Alleluja!

sobota, 15 kwietnia 2017 22:08 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Nasza historia jest również historią Bożą! Pan Bóg nas nie zostawia! - powiedział bp Piotr Turzyński podczas Wigilii Paschalnej sprawowanej w radomskiej katedrze.

Wigilia Paschalna to najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona nocnym czuwaniem na cześć Pana. Składa się z pięciu etapów. Uroczystości Wielkiej Soboty w radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński.

Pierwszym punktem Wigilii Paschalnej była Liturgia Światła. Przed katedrą bp Turzyński poświęcił ogień, na paschale wykreślił krzyż i cyfry bieżącego roku, a następnie odpalił paschał od poświęconego ognia. Uroczysta procesja wkroczyła do ciemnego kościoła, zatrzymując się wśród wiernych, by mogli odpalić od paschału swoje świece.

Kolejną częścią była Liturgia Słowa. Wierni wysłuchali Słowa Bożego ze Starego i Nowego Testamentu. Po każdym z czytań następował psalm i modlitwa. W tej części przy wtórze organów i dzwonków wybrzmiał hymn "Chwała na wysokości Bogu", który wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu został wyłączony z liturgii. Podczas śpiewu na ołtarz wrócił obrus, zapłonęły również świece. Podczas Wigilii Paschalnej wybrzmiewa także uroczyste "Alleluja!":

Homilię wygłosił bp Piotr Turzyński, którzy przypomniał zgromadzonym, że Bóg jest Panem historii i ma ogromny wpływ na ludzkie losy. - Nasza historia jest historią Bożą! - przekonywał biskup Turzyński:

Kolejnym punktem Wigilii Paschalnej była Liturgia Chrzcielna. Wierni po odśpiewaniu "Litanii do Wszystkich Świętych" odnowili przyrzeczenia chrzcielne, za co Kościół w dniu dzisiejszym udziela odpustu zupełnego:

Kolejnym etapem liturgii była Liturgia Eucharystyczna.

Ostatnią częścią obchodów Wigilii Paschalnej jest uroczysta procesja rezurekcyjna, której towarzyszy śpiew pieśni wielkanocnych i bicie dzwonów. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Kościół raduje się ze zwycięstwa Jezusa nad śmiercią.

 Całości homilii wysłuchać można tutaj: