Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Rozniszew
Dziś jest: Niedziela, 26 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Konkurs papieski ze św. Albertem i Fatimą

poniedziałek, 17 kwietnia 2017 23:13 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. http://zsi.radom.pl
Jakub Szczechowski

Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu już po raz trzynasty zaprasza uczniów podstawówek i gimnazjów do udziału Przeglądzie Twórczości Młodzieżowej „Pasterz i Ojciec”.Tym razem wyjątkowo będzie to konkurs nie tylko papieskim, ale osadzony też w Roku św. Brata Alberta i 100-leciu objawień fatimskich.

 

Tradycyjnie do wyboru są cztery konkursy: plastyczny, literacki, recytatorski oraz konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Przegląd ma dwa etapy: szkolny i międzyszkolny.

W konkursie literackim dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych należy napisać pracę na wybrany temat: 1. Święty od biedaków. W nietypowy sposób przedstaw brata Alberta Chmielowskiego. 2. Bóg wybiera prostaczków. Historia pastuszków z Fatimy. 3. „Jaka modlitwa, taka doskonałość. Jaka modlitwa, taki dzień cały” (Albert Chmielowski). Moja modlitwa. Gimnazjaliści mają natomiast do wyboru tematy: 1. Jak rozumiesz słowa brata Alberta Chmielowskiego: „Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy kęs może dla siebie ukroić i nakarmić, jeśli jest głodny”? 2. Fatima dawniej i dziś. Czy pastuszkowie są w stanie przekonać ludzi XXI wieku do czynienia dobra? 3. „Jaka modlitwa, taka doskonałość. Jaka modlitwa, taki dzień cały” (Albert Chmielowski). Moja modlitwa. Do etapu międzyszkolnego każda szkoła może zgłosić trzy prace.

Konkurs recytatorski. W etapie szkolnym należy wyrecytować dowolny utwór z twórczości Karola Wojtyły i drugi o Janie Pawle II. Do etapu międzyszkolnego szkoła może zgłosić po dwóch uczniów z każdej kategorii wiekowej (kl. 0-III, IV-VI, gimnazjum).

Konkurs plastyczny. Dzieci z klas 0 - III szkoły podstawowej mają wykonać pracę: Modlitwa dziecka, uczniowie klas IV – VI  na temat: Wielka moc Różańca – modlitwa o pokój na świecie, a gimnazjalści - Święty brat Albert – na drodze do ukochania Boga. Do kolejnego etapu przechodzą trzy prace z każdej szkoły.

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Uczniowie klas IV - VI powinni wykazać się wiedzą o  pierwszej dekadzie pontyfikatu Jana Pawła II. Gimnazjaliści będą zaś odpytywani z trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Do etapu międzyszkolnego można przechodzi dwie osoby.

[Tu] można zapoznać się ze szczegółami regulaminu. Zgłoszenia szkół i prace należy nadesłać do  24 kwietnia na adres organizatora. Uroczyste ogłoszenie wyników wszystkich konkursów odbędzie się 12 maja o godz. 11. Nagrody będzie wręczał m.in. biskup radomski Henryk Tomasik.

O przeglądzie rozmawialiśmy z koordynatorką Irminą Warmiak:

XIII Przeglądowi "Pasterz i Ojciec" patronuje Radio Plus Radom.