Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik: problem imigrantów stał się zagadnieniem politycznym

niedziela, 21 maj 2017 13:33 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Obowiązkiem chrześcijanina jest pomoc potrzebującemu - przypomina biskup radomski Henryk Tomasik. Premier Beata Szydło mówiła ostatnio, że Unia Europejska musi wypracować skuteczną politykę migracyjną, zaś niekończące się przyjmowanie migrantów do Europy nie jest rozwiązaniem.

- Jak można sprowadzać imigrantów, skoro oni nie chcą przyjeżdżać do Polski. Wybierają inne kraje. Jak dana rodzina, czy parafia może sprowadzić imigrantów, skoro nie są rozwiązane problemy prawne dotyczące wiz, obywatelstwa, ubezpieczenia, czy nawet znalezienia pracy. Jest tutaj wiele spraw formalnych, ale ważniejsze od nich jest postawienie pytania, czy imigranci chcą przyjechać do naszego kraju – pytał biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Bp Tomasik przypomniał, że obowiązkiem chrześcijanina jest niesienie pomocy potrzebującemu. Zauważył też, że ten problem stał się zagadnieniem politycznym i tematem rozgrywek, również z udziałem poszczególnych europejskich krajów.

Ordynariusz radomski przypomniał, że Polacy od dawna pomagają rodzinom z Syrii. - Czyni to polska komórka niemieckiej instytucji "Kirche in Not" (Kościół w Potrzebie), czy Caritas. Dzisiaj imigrant kojarzy się nam z młodymi ludźmi. Ale w ich domach zostały rodziny, starsi i chorzy. Dlatego trzeba nieść pomoc tam, gdzie jest potrzebna. Polska wiele czyni w tym zakresie - zakończył biskup Henryk Tomasik.

Kilka dni temu Komisja Europejska zagroziła Polsce sankcjami, jeśli nasz kraj nie rozpocznie programu relokacji uchodźców. Premier Beata Szydło mówiła ostatnio, że Polska nie zgodzi się na narzucanie jakichkolwiek przymusowych kwot uchodźców przez UE. Według danych Eurostatu w ubiegłym roku o ochronę międzynarodową w całej Unii Europejskiej złożyło 1,2 mln cudzoziemców. Ale ta liczba jest znacznie wyższa.