Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Dziś Uroczystość Wniebowzięcia NMP

wtorek, 15 sierpnia 2017 10:31 / Autor: Weronika Chochoł
fot. episkopat.pl
Weronika Chochoł

15 sierpnia obchodzona jest Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień ten przypomina nam o tym, że celem ziemskiej wędrówki każdego człowieka jest Niebo.

Prawda o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem jest znana w Kościele i czczona już od pierwszych wieków. Przeświadczenie o tym, że ciało Matki Bożej nie mogło podlegać rozkładowi, wyrażone zostało w ciągu historii Kościoła w wielu świadectwach, wzmiankach i śladach.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej przez papieża Piusa XII w 1950 roku. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, które w VII wieku zostało ustalone w Rzymie.

Tajemnica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uświadamia, że celem życia każdego człowieka jest - podobnie jak w przypadku Maryi - życie blisko Boga, a w konsekwencji wieczne przebywanie z Nim w Niebie. - Święto Wniebowzięcia NMP przypomina, że mamy w Niebie orędowniczkę. - przypomniał w audycji Kwadrans dla Pasterza na antenie Radia Plus Radom ks. biskup Henryk Tomasik:

Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

              

Od 1992 roku święto Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego. Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Relację z radomskich obchodów święta znaleźć można tutaj.

Zapraszamy do nas: