Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Wychowawczy sukces programu "Żółty talerz"

czwartek, 07 września 2017 13:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dwieście dzieci było objętych programem "Żółty talerz", który zrealizowała przez ostatni rok Caritas Diecezji Radomskiej. Z tej formy wsparcia skorzystali podopieczni radomskich świetlic: sióstr michalitek i socjoterapeutycznej Caritas oraz parafialnej Betania w Wierzbicy.

W sumie przygotowano 50 tys. posiłków. Kwota dotacji wyniosła 160 tys. złotych. Była to pierwsza edycja programu sfinansowanego przez Kulczyk Foundation. Uczestniczyło w nim 5 diecezjalnych Caritas. Program będzie kontynuowany.

Anna Lis, sekretarz radomskiej Caritas poinformowała, że projekt był skierowany do dzieci z ubogich rodzin, gdzie występuje problem bezrobocia. - Te dzieci od kilku lat są objęte naszą pomocą. Dostawały to co lubią, a ponadto same mogły przygotowywać posiłki pod okiem opiekunów - opowiadała Anna Lis.

Siostra Małgorzata Bińkowska, opiekunka świetlicy socjoterapeutycznej Caritas wyraziła radość, że dzieci mogły każdego dnia otrzymywać zdrowe posiłki. - Ta akcja miała wychowawczy walor. Dzieci same przygotowywały posiłki, nie tylko sałatki, ale i desery. Uczyły się samodzielności. Co ciekawe, nasi podopieczni nauczyli się spożywać owoce w całości. Bywa, że dziecko ugruzie owoc dwa razy i resztę wyrzuca. Dzięki tej akcji nabrały dobrych nawyków - powiedziała urszulanka.

Podobnego zdania była także siostra Sylwia, pracująca w świetlicy michalitek w Radomiu. - Jestem wdzięczna za ten program, bowiem nasze dzieci miały ubogacone menu żywieniowe. Widać, że w domu nie mogą przebywać w kuchni, nie mogą kroić nożem. Tutaj mogły tego spróbować, coś ugotować, z tego się cieszyły. Mówiły, że jadły w domu posiłek, który sam przygotowały - powiedziała michalitka.

W ramach programu Dominika i Sebastian Kulczyk, fundatorzy Kulczyk Foundation, przeznaczyli 4 miliony złotych na realizację czterech strategicznych celów w perspektywie 12 miesięcy: zwiększenie liczby żywionych dzieci, poprawę jakości i intensywności żywienia, aktywizację lokalnych społeczności wokół żywienia dzieci oraz zapewnienie wiedzy pomocnej w prawidłowym żywieniu najmłodszych.

Zapraszamy do nas: