Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Będzie Muzeum Katedralne

środa, 12 marca 2014 14:34 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Będzie można tam znaleźć eksponaty dziedzictwa kulturowego związane nie tylko z ziemią radomską, ale także z historią Polski.

Swoją siedzibę instytucja będzie miała w kościele katedralnym, w dawnych salach katechetycznych. - Będą tam pamiątki związane z historią katedry, biskupstwa radomskiego i męczennikami-kapłanami z okresy drugiej wojny światowej - powiedział ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Radomskiej.

Umowę na dofinansowanie z UE podpisali dzisiaj: wicemarszałek Leszek Ruszczyk i ks. Edward Poniewierski. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzymał wsparcie w wysokości ponad 455 tys. zł.
Głównym założeniem projektu jest wyznaczenie i oznakowanie szlaku turystycznego ''Zabytki Radomia''. - Dla mieszkańców i turystów to nowe miejsce na rekreacje, spacery, ścieżki rowerowe, a wszystko w otulonej zabytkowymi eksponatami aranżacji. Dla najmłodszych to ciekawa forma poznania własnego miejsca zamieszkania - powiedział wicemarszałek Ruszczyk. Szlak obejmie 23 zabytki związane z historią miasta - najstarsze z nich to pochodzące z X wieku pozostałości grodziska, natomiast najmłodszy zabytek to osiedle fabryczne. Zabytki zostaną odpowiednio oznakowane tablicami informacyjnymi. Dla zwiedzających przygotowane zostaną także mapy przewodniki oraz strona internetowa.
Ponadto, w swojej bogatej ofercie turystycznej projekt zakłada powstanie Centrum Informacji Turystycznej, które zostanie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zwiększy to zakres dostępności do informacji turystycznej o zasięgu regionalnym.
Ważny element inwestycji to powstanie nowego obiektu kultury - Muzeum Katedralnego. Będzie można tu znaleźć eksponaty dziedzictwa kulturowego związane nie tylko z ziemią radomską, ale także z historią Polski. Swoją siedzibę instytucja będzie miała w wyremontowanej kamienicy, co również wchodzi w realizację projektu.

Jest to wspólny projekt gminy Radom, katedry i Kurii Diecezjalnej.