Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Diecezjalny Kongres Trzeźwościowy

poniedziałek, 25 września 2017 20:40 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Czy będziemy mogli cieszyć się z obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, skoro tak wielu Polaków traci wolność wewnętrzną - pytał biskup Tadeusz Bronakowski, który wziął udział w Diecezjalnym Kongresie Trzeźwości w Radomiu. Spotkanie odbyło się 25 września w Radomiu na Jeżowej Woli w Ośrodku Trzeźwości Diecezji Radomskiej.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości przekonywał, że nie ma miłości, szczęścia, rozwoju, przyszłości dla człowieka i rodziny bez trzeźwości. - Ona jest prawdziwą wolnością. Aby Polska była Polską, musi odzyskać trzeźwość. Tak jak 100 lat temu odzyskaliśmy wolność, tak i teraz musimy zawalczyć o trzeźwość naszego narodu - mówił gość Kongresu. Dodał, że polskość musi kojarzyć się z umiarem, abstynencją, a nie z pijaństwem i tzw. proalkoholową mentalnością.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych powinno przypadać co najmniej 1000 osób. Dziś średnia dla całej Polski to 273 osoby. - To jeden z największych grzechów polskich samorządów. Dostępność alkoholu jest przerażająca. To nie jest tylko opinia biskupa, ale fachowców, badania, które pokazują, że im więcej takich punktów, tym większe spożycie alkoholu - powiedział biskup Bronakowski.

Andrzej Sowa, reprezentował Klub Abstynentów Wzajemnej Pomocy Victoria w Radomiu. - Trzeba edukować społeczeństwo, bo coraz więcej młodzieży sięga po alkohol. Cieszę się, że doszło do takiego spotkania - powiedział Andrzej Sowa.

Ryszard Juda przyjechał z Tomaszowa Mazowieckiego. Jest prezesem Stowarzyszenia Abstynenckiego "Azyl". - Punkty alkoholowe powinny być ograniczone. Jest ich zbyt dużo. Można to ograniczyć - powiedział gość spotkania.

Podobnego zdania był także Krzysztof Murawski, dyrektor radomskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. - Zgadzam się, że jest za łatwa dostępność alkoholu. Statystyki mówią, że przestępczość wzrasta w wyniku nadużycia alkoholu. Dlatego jest zwolennikiem ograniczenia punktów sprzedaży alkoholu - powiedział Krzysztof Murawski.

Wcześniej z referatami wystąpili: bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski, ks. dr Marek Dziewiecki: „Odpowiedzialni za trzeźwość”, ks. dr Konrad Wójcik: Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości, ks. Mirosław Szczot, Ośrodek Trzeźwości Diecezji Radomskiej. 

Kongres zakończył się Mszą świętą w kościele Miłosierdzia Bożego. Podczas liturgii wprowadzono do świątyni relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Eucharystii przewodniczył biskup Henryk Tomasik.