Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Katedra jak nowa. Koniec remontu

poniedziałek, 30 września 2013 14:33 / Autor:

13 mln złotych kosztował remont radomskiej katedry. 5-letni program konserwatorski świątyni został podsumowany dzisiaj z udziałem przedstawicieli władz Mazowsza, Radomia, instytucji wspierających oraz Diecezji.

Wicemarszałek Leszek Ruszczyk:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Biskup Henryk Tomasik:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Proboszcz parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny ks. prałat Edward Poniewierski powiedział, że wśród najważniejszych prac, było wykonanie nowoczesnego systemu ogrzewania z wykorzystaniem pompy cieplnej, co znacznie obniżyło koszty eksploatacji obiektu i zmniejszyło emisję szkodliwych substancji. - Poprzedni system grzewczy był niewydolny. Przy dużych mrozach w kościele ledwo udawało się utrzymać temperaturę zbliżoną do zera stopni Celsjusza. Nowy system gwarantuje nam ok. 13 stopni na wysokości 2,5 metra. Różnica jest rewelacyjna - cieszy się ks. Poniewierski. W ramach tych prac, wokół kościoła zostały wykonane odwierty do głębokości 70 metrów. Wykonano ich w sumie 65. System ten liczy aż 6200 metrów rur.

W ramach prac została odnowiona frontowa elewacja kościoła, portal został uzupełniony o istniejące w projekcie, a nigdy nie wykonane płaskorzeźby. - Elewacja została wykonana z cegły klinkierowej. Musieliśmy uzupełnić ubytki. Wymieniono 1/3 fugowania, które wykruszyło się. Ponadto przy budowie wykorzystano wiele kamiennych elementów, które na przestrzeni lat ulegały poważnej destrukcji - opowiada ks. Edward Poniewierski.
Na cokołach, przed drzwiami katedry ustawiono dwa pomniki (Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego), które niegdyś ulokowane były na placu przed świątynią. Pojawiły się również pinakle - elementy dekoracyjne w postaci smukłej kamiennej wieżyczki, zdobiące kolumny znajdujące się pomiędzy wejściami. W grudniu ubiegłego roku odbyła się instalacja ołtarza w kościele katedralnym. Wewnątrz można podziwiać nową posadzkę. Została ona wymieniona wraz z całym podłożem na głębokości jednego metra. - Niestabilne podłoże, które można było obserwować w ostatnich latach, było przyczyną wybrzuszeń wewnątrz kościoła - powiedział ks. Poniewierski.
Uroczyste zakończenie remontu zaplanowane jest na 30 wrześnie o godz. 11. Wtedy też odbędzie się prezentacja wszystkich zmian, które zostały przeprowadzone od 2007 roku. W spotkaniu wezmą udział m.in. architekci i wykonawcy inwestycji. Zaproszono także władze miasta, władze Mazowsza oraz instytucje zaangażowane w remont świątyni. Całkowita wartość projektu to 12 mln złotych, z czego 6,6 mln zł pochodziło z funduszy unijnych.
Kościół mariacki w Radomiu jest trójnawową bazyliką z transeptem i trzema portalami. Projekt nawiązuje do gotyku francuskiego. Wysokie, 72-metrowe wieże swym kształtem przypominają wyższą wieżę kościoła mariackiego w Krakowie. Wnętrze radomskiej katedry jest podobne do wnętrz zachodnioeuropejskich kościołów gotyckich. W kościele odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W lewym przedsionku znajduje się sarkofag tragicznie zmarłego bp. Jana Chrapka z jego popiersiem.