Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Uche: błagam i proszę o wsparcie

piątek, 06 października 2017 14:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Księża ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia, którzy prowadzą Poradnię Rehabilitacji dla Dzieci, nie otrzymali kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia. - Błagam i proszę o wsparcie, bo dzieci są najważniejsze. One potrzebują naszej pomocy - mówi ks. Christogonus Nnaemeka Uche.

Sprawa jest poważna. Ostatnio Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu nie otrzymał na kolejne pięć lat kontraktu na ambulatoryjną fizjoterapię, na którą zapisanych jest ponad 2 tys. dorosłych i 150 dzieci. Pacjenci muszą się przepisać do 11 innych placówek. Poradnia Rehabilitacji którą prowadzi Zgromadzenie Synów Niepokalanego Poczęcia jest prawdopodobnie jedyną w mieście, która kieruje pomoc dla dzieci. - Naszym celem była rehabilitacja małych dzieci. Bo taka była potrzeba. Dla dorosłych tego typu placówek jest sporo, dla dzieci nie. Startowaliśmy w konkursie, ale nasza oferta została odrzucona. Mamy trudną obecnie sytuację - informuje ks. Christogonus Nnaemeka Uche. - Szpital na Józefowie też nie otrzymał kontraktu, my też, dlatego sytuacja jest bardzo trudna. Nie mogę zrozumieć dlaczego NFZ wymagał, by wspierać tylko te poradnie, które rehabilitują dorosłych i dzieci - dodał ks. Uche.

Do konkursu NFZ dopuścił 28 podmiotów, kontrakt otrzymało zaledwie 12 z nich. - Liczę, że nasze odwołanie będzie skuteczne. Na sprawę trzeba spojrzeć nie z punktu widzenia prawnego, lecz faktycznych zapotrzebowań - powiedział ks. Uche.

O komentarz poprosiliśmy Andrzeja Troszyńskiego, rzecznika mazowieckiego oddziału NFZ . - Mamy związane ręce przepisami. Konkurs był ogłoszony na fizjoterapię ambulatoryjną. A więc wszystkie placówki, które otrzymały kontrakt muszą przyjąć zarówno dorosłych, jak i dzieci – powiedział Andrzej Troszyński.

Poradnia Rehabilitacji dla Dzieci im. Władysława Basiaka czynna jest od czerwca 2017 roku. Prowadzą ją księża ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. Dzieło powstało po 15 latach ich obecności w Polsce, które sprowadził biskup Jan Chrapek. Konsultacje specjalistyczne udzielają lekarz rehabilitacji, fizjoteraeuta, neurologopeda i psycholog. Prowadzone sa także terapie zaburzeń psychoruchowych, manualnej, tkanek miękkich, czy korekcja wad postawy.

Poradnia Rehabilitacji dla Dzieci mieści się przy Reja 28. W początkowym okresie działalności świadczy usługi płatne. Fundacja Montiana Polonia, która założyła dzieło, stara się od kilku miesięcy o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.