Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Rekolekcje na deskach teatru

środa, 19 marca 2014 09:24 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Sanktuarium maryjne w Kałkowie-Godowie zaprasza na Misteria Męki Pańskiej, które są grane przez okres Wielkiego Postu w każdą sobotę. W przedstawieniu udział biorą aktorzy - amatorzy z Teatru Dramatycznego im. ks. infułata Czesława Wali.

Misterium to sztuka, która wpisała się w historię nie tylko Kałkowa, ale całej świętokrzyskiej ziemi. Co roku przybywa tam wiele nowych grup pielgrzymkowych i osób indywidualnych z całej Polski. Misteria Męki Pańskiej są organizowane w Wielkim Poście od ponad 40 lat i przygotowywane przez zespół aktorski, który działa przy sanktuarium.

Tegoroczna, 41 edycja misterium, wzbogaciła się o nowych aktorów: brata Tomasza Nowaka oraz braci postulantów Łukasza Preihs i Bartosza Kozakiewicza ze Wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego. - Ta wciąż zmieniająca się obsada nadaje spektaklowi świeżości, sprawia że ta historia z przed 2 tysięcy lat przedstawiana jest w nieco inny bardziej zrozumiały dla współczesnego widza sposób - mówi ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium.

Brat Łukasz Preihs pierwszy raz zagrał w misterium. - Towarzyszyła mi ogromna trema. Największą trudność sprawiło mi wcielenie się w negatywną postać faryzeusza. Stając przed Jezusem jako faryzeusz byłem zmuszony do zadawania Mu cierpienia słowem i czynem. Sytuacja ta uświadomiła mi jak wielkie cierpienia sprawiają Jezusowi, grzechy przeciwko miłości. Mój udział w misterium jest dla mnie radością ponieważ w ten sposób mogę włączyć się dzieło ewangelizacji oraz życie parafialne - powiedział aktor przedstawienia.

Ks. Zbigniew Stanios dodaje, że sztuka nie traci wciąż na popularności i przekłada się na żywe zainteresowanie widzów. Podkreśla, że jest to zasługą wielu pokoleń aktorów, którzy przekazywali swoje doświadczenie i miłość do teatru swoim następcą. Mówi, że każdego roku aula bł. Jana Pawła II zapełnia się do ostatniego miejsca. W tym roku, dzięki kustoszowi wzbogaciła się garderoba oraz powstało nowe pomieszczenie socjalne.

Misteria są grane w każdą sobotę o godz. 15.30 i 18.00. Bilety i szczegółowe informacje można uzyskać w informacji sanktuarium pod numerem tel. 41 272 18 88.

Tradycja amatorskiego teatru sięga początku lat 70. ubiegłego roku. Obecnie zespół liczy kilkadziesiąt osób. Akcja misterium rozgrywa się w różnych miejscach, począwszy od modlitwy Chrystusa w ogrodzie Oliwnym, aż po scenę śmierci Zbawiciela na Golgocie. Autorem scenariusza i reżyserem Misterium Męki Pańskiej jest pierwszy kustosz sanktuarium ks. Czesław Wala, obecnie przebywający na emeryturze.

Warto przypomnieć, że sanktuarium od lat znajduje się w ścisłej czołówce pod względem ilości przybyłych pielgrzymów. W latach 90. ubiegłego wieku sanktuaryjne kroniki odnotowały przybycie prawie miliona wiernych rocznie. Od ponad 20 lat otaczani są tam troską ludzie biedni, niepełnosprawni, chorzy i bezdomni. Na terenie sanktuarium znajduje się monumentalna 33-metrowa Golgota, będąca miejscem martyrologium narodu polskiego. We wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt oratoriów i kaplic ilustrujących wydarzenia najnowszej historii Polski, ukazującą ludzi i wydarzenia, którzy bronili wartości religijnych i patriotycznych kraju.