Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Z ostatniej chwili
Patron dnia: św. Gemma Galgani, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 11 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Hazard dotyka także dzieci. Boom w poradniach rodzinnych

czwartek, 20 marca 2014 14:06 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Coraz więcej działa poradni specjalistycznych przy parafiach w Radomiu.

Hazard dotyka także dzieci - alarmuje Monika Kacprzak ze Specjalistycznej Poradni Rodzinnej, działającej przy parafii św. Teresy na radomskich Borkach. Istniejąca od trzech lat placówka niesie pomoc w zakresie problemów wychowawczych, małżeńskich i rodzinnych. Potrzeb jest tyle, że władze Radomia wsparły trzy dodatkowe punkt konsultacyjne przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego, św. Stefana i Bożego Miłosierdzia.

Monika Kacprzak, pedagog i doradca życia rodzinnego mówi, że jednym z najczęstszych problemów z jakimi przychodzą do poradni zainteresowani jest alkoholizm jednego ze współmałżonków. Niepokojący jest też problem nadużywania alkoholu wśród dorastających dzieci, często dziewczyn. - W ostatnim czasie odnotowujemy uzależnienia od hazardu i gier komputerowych. Doszło nawet do tego, że jedno dziecko popełniło samobójstwo. Ogromna jest pogoń rodziców za pieniądzem. Z braku czasu rodzice nie wykrywają pierwszych symptomów, kiedy dziecko czuje się samotne i ucieka w różnego rodzaju uzależnienia - mówi Monika Kacprzyk.

Osobnym problemem jest hazard z udziałem mężczyzn. - Nie mają pracy, ale grają, by zabezpieczyć byt rodzinie. A tak naprawdę wpadają w długi. Popadają w depresję i praktycznie nie ma wyjścia z tej sytuacji - dodała specjalista z poradni rodzinnej.

Wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień wyraziła radość z działalności tego typu poradni w mieście. W tym roku zostały uruchomione trzy dodatkowe takie punkty: przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego, św. Stefana i Bożego Miłosierdzia. - Są one potrzebne, bowiem rodziny mają coraz więcej problemów. Cieszę się, że kolejne parafie podejmują się tego działa - powiedziała Anna Kwiecień. W sumie w Radomiu działa już pięć takich poradni prowadzonych przez stronę kościelną.

Ks. Zbigniew Gaczyński, proboszcz parafii św. Teresy zwrócił uwagę, że ludzie potrzebują dzisiaj rozmowy i duchowego umocnienia. - Cieszymy się, że możemy pomóc tym ludziom. Jeśli występują problemy, to trzeba wyjść im naprzeciw - powiedział proboszcz parafii św. Teresy.

Z poradni mogą korzystać wszyscy radomianie. Są one bezpłatne. Porad udzielają psycholog, pedagog, prawnik, doradczyni życia rodzinnego i duszpasterz. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 16-19. Punkt znajduje się w budynku parafialnym, wejście od ul. Księdza Łukasika.