Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

To będzie ich wielki dzień!

piątek, 08 grudnia 2017 05:57 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Pięciu alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu po raz pierwszy założy jutro sutannę. 8 grudnia to Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, święto patronalne radomskiego seminarium.

Strój duchowny alumni otrzymają w czasie uroczystej mszy świętej z rąk biskupa Piotra Turzyńskiego. W uroczystości w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu będzie ich czterech, a jeden, jako zakonnik, po raz pierwszy założy sutannę w parafii księży Filipinów.

Alumni, którzy otrzymają strój duchowny to:

Kacper Piotrowski-Stajniak z parafii Chrystusa Nauczyciela w Radomiu

Dominik Idziak z parafii Matki Bożej Różańcowej w Jasieńcu Iłżeckim

Kamil Mularski z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Kuczkach

Krystian Wieteska z parafii Świętego Jana Chrzciciela w Stromcu

Krzysztof Wiśniewski z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu

Do przyjęcia sutanny alumni przygotowywali się od początku III roku. Obłóczyny są zatem kolejnym krokiem formacyjnym, na drodze powołania kapłańskiego.

- To na pewno jest też stres dla nas. To jest ogromne przeżycie. Założymy po raz pierwszy w życiu sutannę – taki zewnętrzny znak przynależności do Chrystusa – mówi alumn Krystian Wieteska.

- To znak dla innych, że chcemy podążać tą drogą – dodaje alumn Kamil Mularski.

Kacper Piotrowski-Stajniak mówi, że do alumnów tak naprawdę dopiero po rekolekcjach zaczęło docierać to, że w piątek przyjmą sutannę. To cały tydzień przygotowań wokół Obłóczyn.

Dominik Idziak prosił Pana Boga o znaki, które utwierdzą go w przekonaniu, że droga kapłaństwa jest dla niego tą właściwą.

- Zacząłem prosić o potrzebne łaski i jakiś znak, który będzie mi dowodem na to, że Pan Bóg chce mnie w swojej drużynie i wstąpił do seminarium. Dostałem takie trzy znaki, które potwierdziły drogę powołania – mówi alumn Dominik Idziak.

Kacper Piotrowski-Stajniak do decyzji o wstąpieniu do seminarium dojrzewał. Natchnienie Pana Boga poczuł w liceum.

„Nie mądrość świata tego, lecz Pana ukrzyżowanego głosimy, aż przyjdzie znów” – to motto znalazło się na zaproszeniach na piątkowe Obłóczyny. Pochodzi z jednej z piosenek religijnych zespołu NieMaGoTu. Słowa są parafrazą słów św. Pawła. Dlaczego akurat ten cytat? Wyjaśnia alumn Krystian Wieteska:

Uroczystość Obłóczyn 8 grudnia od godz. 11 w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Alumn Krzysztof Wiśniewski przyjmie sutannę w czasie mszy o 18:00 w parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu.