Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 2 czerwca - błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: 02 czerwca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Prezydent uhonorował ks. Lipca

środa, 13 grudnia 2017 19:34 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. http://starachowicki.eu
Jakub Szczechowski

Ks. prałat Bogdan Lipiec ze Starachowic został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Prezydent z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uhonorował sto osób. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

 

O odznaczenie ks. Lipca wnioskowała starachowicka radna PiS Marta Zięba. Podkreśla ona zasługi kapłana w walce przeciw reżimowi komunistycznemu. W okresie PRL ks. Bogdan Lipiec wybudował dwa kościoły. Na plebanii w Nagorzycach udzielał schronienia działaczom Solidarności oraz ukrywającym się żołnierzom majora Ponurego.

 Ksiądz Bogdan Lipiec ma 81 lat. Pochodzi z Rzeczniowa, choć cała jego rodzina mieszka w Starachowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 roku w Sandomierzu z rąk ks. biskupa Jana Lorka. Jako wikariusz pracował w parafiach Pertykozy, Nowa Słupia, Drzewica, Pionki, Ostrowiec Świętokrzyski, Tczów, Staszów, Jastrząb, Opoczno, Iłża, Waśniów. Wbrew woli komunistów wybudował kościół w miejscowości Kierz Niedźwiedzi. Potem zbudował jeszcze świątynię w Waśniowie. W 1987 roku dostał misję wzniesienia kościoła w Michałowie. To obecnie parafia NMP Królowej Polski w Starachowicach. Ks. Lipiec jest tam rezydentem. Kapłan jest też honorowym obywatelem Rzeczniowa, Waśniowa i Skarżyska Kościelnego. Od wielu lat działa w Polskich Drużynach Strzeleckich. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nie jest jego pierwszym odznaczeniem. Został też uhonorowany medalem Pro Patria przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

źródło: starachowicki.eu

 

 

 

Zapraszamy do nas: