Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Spotkajmy się na orszaku!

piątek, 05 stycznia 2018 07:22 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom/W. Chochoł
Jakub Szczechowski

Przez diecezję radomską przejdzie kilkanaście Orszaków Trzech Króli. Te największe uliczne jasełka odbędą się w tym roku pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich".

RADOM

Radomski orszak poprzedzi Msza Św. o godz. 11 w farze, której przewodniczyć będzie biskup radomski Henryk Tomasik. Następnie w południe w Rynku odczytany zostanie edykt mediolański cesarza Augusta o przeprowadzeniu powszechnego spisu ludności, na mocy którego Maryja z Józefem udali się do Betlejem. To początek orszaku, którego celem będzie pokłon Dzieciątku w szopce na Placu Corazziego. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki. Przygotowanych jest ponad 5 tys. kompletów. Nowością będą balony dla dzieci.  Trzej królowie (Leopold Suski, Andrzej Musiał i Mirosław Kieszkowski) będą zmierzać w kierunku szopki na koniach. Tradycyjnie młodzież radomskich szkół odegra scenki; przy kościele ewangelicko-augsburskim, przy kościele bernardynów, przy ul. Witolda, przy kościele garnizonowym i tunelu świetlnym. Natomiast na placu przed Urzędem Miejskim ustawiona będzie szopka. Będzie Maryja (po raz pierwszy w tej roli Aleksandra Morgaś), św. Józef (Sławomir Adamiec) i Dzieciątko. Atrakcją dla najmłodszych będą z pewnością zwierzęta. Uczestnicy orszaku mogą liczyć także na gorącą herbatę.

Głównymi organizatorami Orszaku Trzech Króli w Radomiu są od początku Rycerze Kolumba. W działania zaangażowanych jest 6 radomskich rad. Jak powiedział nam Wielki Rycerz  Rady 15216 Zbigniew Morgaś przygotowania rozpoczęły się już na przełomie września i października. Rycerze odpowiadają przede wszystkim za logistykę. 

 

 

KOŃSKIE

Po raz trzeci ulicami Końskich przejdzie Orszak Trzech Króli. Uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Końskich wyruszą z trzech parafii: Matki Bożej Nieustającej Pomocy (orszak afrykański w kolorze niebieskim, wyjście ok. godz. 12), Chrystusa Odkupiciela (orszak azjatycki w kolorze zielonym, wyjście ok. godz. 12) i św. Mikołaja (orszak europejski w kolorze czerwonym, wyjście ok. godz. 12.45). Na godzinę 13 przy kolegiacie planowane jest połączenie wszystkich w jeden Orszak Trzech Króli i przejście w barwnym korowodzie ulicami miasta do ołtarza polowego. - To właśnie tu, za kolegiatą, odbędą się wielopokoleniowe jasełka, nie zabraknie także wspólnego kolędowania - wyjaśnia Izabela Kos, organizatorka przedsięwzięcia.

Organizatorami OTK 2018 w Końskich są: Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sportu „PROGRES” i Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. - Nasza placówka w tym roku mocno wsparła organizację tego przedsięwzięcia - wyjaśnia Anna Wiaderna z domu kultury.

Organizację przedsięwzięcia wsparli także: Urząd Miasta i Gminy Końskie oraz proboszczowie i księża wikariusze z parafii MBNP w Końskich, Chrystusa Odkupiciela i św. Mikołaja.

W niedzielę 7 stycznia organizatorzy przedsięwzięcia zapraszają do koneckiego domu kultury. Tu o godzinie 17 odbędzie się wieczór Trzech Króli, przedstawienie bożonarodzeniowe i podsumowanie trzech edycji OTK w Końskich.

Honorowy patronat nad Orszakiem Trzech Króli w Końskich objął burmistrz miasta Krzysztof Obratański. Wydarzenie medialnie wspiera Radio Plus Radom.

 

 

ZAKRZEW

Już po raz drugi odbędzie się w sobotę Orszak Trzech Króli w Zakrzewie. Zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina. Orszak poprzedzi Msza Św. o godz. 11 w kościele św. Jana Chrzciciela.  Po liturgii sprzęd Urzędu Gminy wyruszy barwny kolędowy korowód, który będzie zmierzał w kierunku szkoły podstawowej, a następnie wróci do centrum. W tym roku orszak odbędzie się pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich. Wszyscy do stajenki". - Orszak ma łączyć wszystkie pokolenia, dlatego zaangażowani są wszyscy: najmłodsi i młodzi i najstarsi. Są przygotowane cztery sceny. Każda scena przypisana jest jednemu pokoleniu. Podzieliliśmy się rolami. Każdy jest zadowolony, że może wziąć udział. Nawet trzej królowie są z trzech pokoleń - mówi Bożena Chłopecka, katechetka w zakrzewskiej podstawówce. Królowie, reprezentujący Europę, Azję i Afrykę będą ubrani w szaty koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. W takich barwach będą też szły poszczególne szkoły. Finał będzie na orliku, gdzie wszyscy oddadzą pokłon Św. Rodzinie.  W tym roku w rolę małego Jezusa wcieli się Franciszek, rok temu był to jego starszy braciszek. Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji. W ubiegłym roku mimo siarczystego mrozu orszak zgromadził ok. tysiąca osób. - Kiedy po orszaku rozmawiałem z parafianami, znajomymi byli zachwyceni, że mogli wziąć taki aktywny udział w tym wielkim świętowaniu, takim upublicznieniu wiary. Wiara nie jest tylko w kościele, wiarę chcemy głosić także poza murami świątyni - wspomina ks. Ireneusz Kosecki, proboszcz parafii w Zakrzewie. Teraz aura ma być łaskawsza, ale i tak na uczestników czeka bigos i ciepła herbata. Podczas orszaku przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz biblioteki w Solecznikach na Litwie.

W orszak aktywnie włączy się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina.  Zespół działa już 20 lat. Muzycy grają na klarnetach,fagocie, oboju, saksofonach, rogu, trąbkach, puzonach czy waltorniach. Instrumentarium robi wrażenie. Oprócz udziały w samym korowodzie, orkiestra da koncert wieńczący orszak na orliku.

II Orszakowi Trzech Króli w Zakrzewie patronuje Radio Plus Radom. Wydarzenie organizują: parafia św. Jana Chrzciciela , Szkoła Podstawowa, Urząd Gminy, Gimnazjum Publiczne, Przedszkole Samorządowe.

 

 

SZYDŁOWIEC

Ulicami Szydłowca przejdzie w sobotę IV Orszak Trzech Króli. O godz. 10.30 sprawowana będzie Msza Św. w kościele farnym św. Zygmunta. Po liturgii uformuje się orszak, który przejdzie ulicami: Kielecką, Kościuszki, Widok, Radomską, Rynek Wielki. Nie zabraknie słynnego smoka Alfreda. Uczestnicy będą zmierzać oczywiście do szopki. Atrakcją będą z pewnością zwierzęta: osioł, owieczki czy kozy. Tam też odbędzie się wspólne kolędowanie. Tegoroczny orszak upiększy muzycznie kapela góralska.

Rozmawialiśmy z prezesem Strefy JP2 w Szydłowcu Przemysławem Dudą.

Szydłowiecki Orszak Trzech Króli organizują: Strefa JP2, parafia św. Zygmunta w Szydłowcu, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Szydłowcu, szkoły z terenu miasta i powiatu oraz Komitet Organizacyjny OTK. Wydarzeniu patronuje Radio Plus Radom.

 

 

STĄPORKÓW

Mieszkańcy Stąporkowa po raz drugi przejdą ulicami miasta w Orszaku Trzech Króli. Uroczystość otworzą o godzinie 11.30 jasełka. Po nich w miejscowym kościele odprawiona zostanie Msza święta. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w barwnym orszaku przejdą na plac przed ośrodkiem kultury. Tu będzie wspólne kolędowanie i gorący poczęstunek, wyjaśnia Katarzyna Sorn, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie.

Do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli wspólnie z MGOKiS zapraszają: burmistrz Stąporkowa oraz parafie, placówki oświatowe i stowarzyszenia działające na terenie gminy. Ważnym punktem uroczystości będzie rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową.

Dzień wcześniej Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie zaprasza na III Stąporkowski Konkurs Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy dziecinie”. Przesłuchania, w których mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli rozpoczną się o godzinie 17. Koncert laureatów w niedzielę o godzinie 18. Konkurs kierowany jest do mieszkańców gminy Stąporków zarówno solistów, jak i zespołów.

 

 

DRZEWICA

Orszak Trzech Króli po raz drugi przejdzie ulicami Drzewicy. To wspólna inicjatywa Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” oraz parafii św. Łukasza. Uroczystość otworzy Msza święta odprawiona w miejscowym kościele o godzinie 12. Po nabożeństwie przed kościołem uformuje się orszak, który przejdzie do Regionalnego Centrum Kultury, wyjaśnia Dominik Niemirski, prezes stowarzyszenia.

- Mam nadzieję, że wspólne świętowanie Objawienia Pańskiego będzie rodzinnym i wesołym wydarzeniem, w którym licznie wezmą udział drzewiczanie - dodaje Dominik Niemirski.

Jasełka w RCK rozpoczną się o godzinie 13.30. Zaprezentują je uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Drzewicy. Potem będzie wspólne kolędowanie oraz poczęstunek. Organizację drzewickiego Orszaku Trzech Króli wsparł Urząd Gminy i Miasta w Drzewicy oraz Regionalne Centrum Kultury.

 

 

PIONKI

Rada Rycerzy Kolumba im. Świętego Michała Archanioła w Pionkach zaprasza na piąty już Orszak Trzech Króli.  Rozpocznie się on w południe modlitą Anioł Pański na Ogródku Jordanowskim przy ul. Leśnej. Uczestnicy otrzymają tradycyjnie korony i śpiewniki. Orszakowy śpiewnik zawiera 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Orszak poprowadzi opat cystersów w Wąchocku o. Eugeniusz Augustyn. W czasie Orszaku Trzech Króli odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy, z której dochód zostanie przekazany na rehabilitację 15-letniego pionkowianina Wiktora Rękosiewicza.

 

Orszaki Trzech Króli odbędą się także w Kozienicach, Zwoleniu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Lipsku, Sołtykowie, Stąporkowie, Ruskim Brodzie, Tomaszowie Mazowieckim, Suchedniowie.