Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Kard. Dziwisz w Studziannie

czwartek, 08 lutego 2018 14:47 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczystości z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie koło Tomaszowa Mazowieckiego, odbędą się 18 sierpnia - poinformowali księża filipinii, którzy od 1674 roku opiekują się tym sanktuarium maryjnym. Studziański obraz koronował m.in. kard. Karol Wojtyła. Mszy św. o godzinie 12.00 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Ks. Jerzy Cedrowski, kustosz miejscowego sanktuarium maryjnego opowiada, że kard. Karol Wojtyła był pod wrażeniem uroczystości. - Dowiedziałem się o tym od kard. Stanisława Dziwisza, kiedy go zapraszaliśmy na sierpniowe obchody. Opowiadał, że Ojciec Święty wielokrotnie wracał w rozmowach do koronacji w Studziannie - mówi ks. Cedrowski.

Jubileuszowe uroczystości będą trwały 3 dni. W piątek zaplanowano m.in. pokaz filmowy z koronacji w 1968 roku. W sobotę będzie msza święta. W programie tego dnia są dwa koncerty. - Pracujemy jeszcze nad tym wydarzeniem. Z kolei w niedzielę odbędzie się koncert Filharmonii Łódzkiej w naszej bazylice - powiedział ks. Cedrowski.

Obraz był koronowany w 1968 roku przez kard. Karola Wojtyłę, kard. Stefana Wyszyńskiego i biskupa Piotra Gołębiowskiego. Z okazji 35. rocznicy koronacji obrazu okolicznościowy listy przesłał Jan Paweł II. Ojciec Święty zachęcał w nim "polskie rodziny, aby czerpały od Matki Bożej Świętorodzinnej siłę i przykład do budowania własnego domu, własnej wspólnoty Kościoła domowego i budowania w świecie cywilizacji prawdy, miłości i pokoju".

Cudowny Obraz Matki Bożej Świętorodzinnej jest namalowany na płótnie i przedstawia Świętą Rodzinę - tzn. Dzieciątko Jezus, Jego Matkę Maryję i św. Józefa - przy stole podczas posiłku. Obraz został uznany za łaskami słynący w 1671 roku. Trzy lata później opiekę nad Cudownym Wizerunkiem powierzono księżom z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri. Po kasacie carskiej w 1865 roku przez kilkadziesiąt lat opiekę nad tym miejscem sprawowali księża diecezji sandomierskiej. Filipini wrócili do Studzianny w 1928 roku i do dziś sprawują opiekę nad tym miejscem.

Obraz studziański zasłaniany jest płytą posrebrzaną z wytłoczonym herbem filipińskim. Blasku i wyrazistości nadają Obrazowi nowe sukienki ze złotych i srebrnych nici, przetykanych drogimi kamieniami, perłami i pierścionkami. Są to już czwarte lub piąte sukienki na obrazie. Poprzednie pochodziły z XVII-XVIII wieku. Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 roku koronowany papieskimi koronami. Udział w tym wydarzeniu wzięło blisko 200 tysięcy wiernych.