Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Dukli, prezbiter
Dziś jest: 08 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Czas Wielkiego Postu czasem przemiany

wtorek, 13 lutego 2018 15:12 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Czas Wielkiego Postu to czas naszej przemiany, udoskonalenia naszego życia, refleksji nad tym, jakimi jesteśmy ludźmi. - przypomina ks. bp Henryk Tomasik. Dziś rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu.

Okres Wielkiego Postu rozpoczyna Środa Popielcowa. W tym dniu kapłan posypuje głowy wiernych popiołem wypowiadając słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Posypanie głów popiołem jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia.

- Czas Wielkiego Postu to czas naszej przemiany. - przypomina ks.bp Henryk Tomasik:

W czasie Wielkiego Postu rozważamy Boże Miłosierdzie oraz cierpienie Chrystusa poprzez uczestnictwo w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Pomocne w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu są modlitwa, post i jałmużna. - Modlitwa to przeżywanie bliskości Pana Boga. Post to rezygnacja z jakiegoś dobra, w imię wyższego dobra. Jałmużna natomiast jest znakiem naszej umiejętności dostrzegania innych, którzy przeżywają trudniejszą sytuację. - wyjaśnia biskup Tomasik:

Czas Wielkiego Postu to czas szczególnego zmagania - czas, w którym sprawdzamy moc swojegu ducha. - przypomniał podczas Mszy św. w radomskiej katedrze ks. Sławormir Ziółek:

Dla wiernych Środa Popielcowa to jeden z ważniejszych dni w roku liturgicznym. Jak deklarują - chcą podjąć duchową przemianę:

Okres Wielkiego Postu potrwa do liturgii Wielkiego Czwartku, czyli w tym roku do 29 marca. Wtedy rozpoczyna się Triduum Paschalne, które bezpośrednio przygotowuje do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Zapraszamy do nas: