Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

W Szydłowcu powstał wyjątkowy pomnik papieża

środa, 02 kwietnia 2014 08:25 / Autor:

Od kilku miesięcy w Szydłowcu działa Strefa JP2 Centrum Młodych. Stworzyli ją młodzi dla młodych. Zainspirowani bł. Janem Pawłem II proponują szereg inicjatyw, wobec których trudno przejść obojętnie. Stworzyli bibliotekę, chór, szkołę mediów, Strefę Talentów i to nie koniec...

Jak mówią założyciele strefa ma być przede wszystkim domem. - Trochę inspiracją dla powstania tego domu był dom, który ja spotkałem na Lednicy i centrum, w którym pracowałem przez jakiś czas - Centrum Myśli Jana Pawła II - mówi student dziennikarstwa, Przemek Duda. Strefa JP2 jest dla młodych, ale nie tylko wiekowo. Może odnaleźć się tu każdy, kogo fascynuje Jan Paweł II, komu bliski jest papież z Polski. - Strefa jest miejscem dla każdego, każdy może znaleźć tam cząstkę siebie. To nasz drugi dom, miejsce, gdzie zawsze możemy przebywać ze znajomymi, gdzie możemy zgłosić się ze swoimi problemami, ale też gdzie możemy rozwijać swoje zainteresowania i pasje - opisuje strefę tegoroczna maturzystka, Sylwia Głogowska.
Większość z tworzących dziś Strefę JP2 poznało Jana Pawła II już u schyłku jego pontyfikatu. Nie wahają się jednak przed określeniem go przewodnikiem, czy autorytetem. Sylwia Głogowska pamięta dokładnie przeżycia sprzed 9 lat, kiedy papież umierał, ale na dobre "zakręciła się" na punkcie JPII teraz przy tworzeniu strefy. Stara się żyć według znanego apelu papieża do młodych: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Szydłowiecka inicjatywa to żywy pomnik w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II. - To chyba na czym najbardziej papieżowi zależało to to, żeby młodzi ludzie działali, działali na rzecz Kościoła. To o czym też mówił: "Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata, wy jesteście moją nadzieją". Więc jego nadzieją nie są wszystkie te piaskowce, marmury, w których mniej lub bardziej zaklęty jest jego wizerunek, ale to młodzi mają być odzwierciedleniem Jana Pawła II i tego, co on mówił i to oni mają stać się tym żywym pomnikiem papieża - mówi Przemek Duda.

Mimo że Strefa JP2 działa niespełna pół roku, wiele rzeczy już się udało. Powstały także konkretne dzieła. Można zajrzeć choćby do "niezwykłej" biblioteki papieskiej i zapoznać się w miłej atmosferze z nauczaniem Jana Pawła II. W sumie księgozbiór liczy już pół tysiąca książek. Pod egidą strefy powstał także Chór Jana Pawła II, czterogłosowy chór. Raczkuje też wolontariat, nakierowany na ludzi starszych. Wolontariusze mają pomagać tym osobom, ale też brać od nich, czerpać z ich życiowej mądrości. Inne dzieła to Szkoła Mediów i Strefa Talentów. Strefa JP2 postawiła sobie za cel promocję młodych zdolnych ludzi, którzy sami często nie odważyliby się pokazać, na co ich stać. Teraz młodzi z Szydłowca intensywnie przygotowują się do kanonizacji swojego patrona. Strefa JP2 mieści się w budynku parafialnym przy ul. Zakościelnej 13.

 

Młodzi ze Strefy JP2 opowiedzieli w Radiu Plus Radom o sobie, o strefie, o celach i przedsięwzięciach, o roli bł. Jana Pawła II w ich życiu.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.