Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Tomaszów (MB Nieust. Pomocy)
Dziś jest: Wtorek, 20 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Olimpiada Teologii Katolickiej po raz 28!

środa, 07 marca 2018 13:52 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

"Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka" to temat tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej. W etapie diecezjalnym wzięły udział 53 osoby.

Głównym celem tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej jest zapoznanie uczniów z nauczaniem papieży Benedykta XVI i Franciszka o pokoju i nadziei we współczesnej Europie. Dziś odbył się etap diecezjalny konkursu.

Uczniowie musieli przygotować się z zakresu Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, nauczania i wypowiedzi papieży (szczególnie chodzi tu o orędzia Benedykta XVI i Franciszka na Światowy Dzień Pokoju) oraz literatury teologicznej.

Temat to "Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka". Ks. Stanisław Piekielnik, koordynator Olimpiady Teologii Katolickiej w diecezji radomskiej, tłumaczy, że to temat, który dotyczy bieżących wydarzeń w Europie i na świecie:

Test w etapie diecezjalnych składał się z 31 pytań, za które można było zdobyć maksymalnie 65 punktów.

Biskup Henryk Tomasik gratulował i dziękował nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom.

- Wszyscy jesteście zwycięzcami. Dziękuję za troskę o to, aby pogłębiać swoją wiedzę religijną, aby być bardziej dojrzałym chrześcijaninem, który potrafi rozmawiać na tematy wiary, podejmuje problematykę poruszaną w środowisku i przygotowuje się do dorosłego życia - mówil bp Henryk Tomasik.

W tym roku na finał do Porszewic k. Łodzi pojadą: Paulina Delega z VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Wiktoria Nowicka i Kamila Majchrzak z IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu.

Kamila Majchrzak mówi, ze największe trudności sprawiły jej pytania otwarte:

Laureatki z LO im. Chałubińskiego do olimpiady przygotowywała katechetka - Małgorzata Sar:

Laureaci etapu diecezjalnego otrzymali indeksy na Wydział Teologii KUL, sprzęt elektroniczny i książki. Jeśli zwyciężą w ogólnopolskim, pojadą na pielgrzymkę do saktuariów bałkańskich.

Etap ogólnopolski od 5 do 7 kwietnia w Porszewicach k. Łodzi.

W zeszłym roku jedna z trzech laureatek etapu diecezjalnego - Emilia Myrta z VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu - wygrała ogólnopolski etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.