Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

O dary Ducha Świętego na każdy egzamin życia

środa, 11 kwietnia 2018 19:00 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Blisko trzy tysiące uczniów, nauczycieli i księży modliło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej o natchnienie Ducha Świętego na czas matur oraz podejmowania życiowych decyzji. Za nami Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Mszy św. w jasnogórskiej bazylice przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik. U progu dojrzałości, na niespełna miesiąc przed maturą i w obliczu decyzji, które mogą zaważyć na całym życiu, biskup Tomasik przypomniał młodym jak ważne jest mądre i roztropne serce. Jako wzór postawił Maryję, która jest przykładem serca "trójwymiarowego": serca dziecka, serca matki i serca wiernego. - Człowiek współczesny chce przegłosować wszystko - także boże prawo. Boże prawo dotyczące człowieka, jego życia, norm moralnych... Wszystko. Co to znaczy? Nie mamy serca dziecka wobec Pana Boga. - zauważył biskup Henryk Tomasik. - Każdy z nas oczekuje od innych serca dobrego - serca matki. Czy nas stać na takie serce? - pytał w swoim słowie. Odnosząc się natomiast do serca wiernego zwrócił uwagę na problemy i trudności, do których dochodzi, kiedy brakuje serca wiernego:

Maturzyści z wiarą oddali Bogu siebie nie tylko na czas egzaminów, ale również na wejście w dorosłość. Pytania o pielgrzymkę na Jasną Górę pojawiały się już od początku roku szkolnego, a dzięki temu spotkaniu młodzi są umocnieni i zmotywowani. Potwierdza to Małgorzata Sar - katechetka z IV Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu oraz sami maturzyści. Jak przekonują, spotkanie na Jasnej Górze to dla nich również okazja do dziękczynienia: 

Tegorocznym maturzystom przyświecało hasło: "Maryjo, wyproś nam dary Ducha Świętego". Ale spotkanie maturzystów na Jasnej Górze było również podziękowaniem za czas nauki, wiedzę i wartości jakie zdobyli i nauczycieli, których spotkali na swojej drodze. Pielgrzymi nie zapomnieli również o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Jesteśmy na tym miejscu - przy sercu Matki Bożej i chcemy Ją prosić o to, co jest potrzebne w życiu młodego człowieka. - mówi ks. Stanisław Piekielnik z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej:

W programie pielgrzymki radomskich maturzystów oprócz wspólnej modlitwy znalazła się również konferencja. Ks Mariusz Wilk z Duszpasterstwa Akademickiego wraz ze studentami na przykładzie postaci Nikodema zapewnili maturzystów o tym, że Duch Święty będzie ich prowadził:

Uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Najważniejszym momentem modlitewnego spotkania młodych diecezji Radomskiej na Jasnej Górze był Akt Zawierzenia Matce Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu.