Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

To były ekstremalne przeżycia duchowe

sobota, 12 kwietnia 2014 10:01 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Prawie 150 osób, a więc dwa razy więcej niż planowali organizatorzy, wzięło udział w Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Radomia do sanktuarium maryjnego w Skrzyńsku. Trasa biegła głównie mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Pozostałe odcinki to były drogi polne, leśne oraz łąki, w sumie 45 kilometrów. 

- Jesteśmy zaskoczeni, że tyle osób wyraziło chęć uczestnictwa w tej drodze krzyżowej. Nikt nie decydował się na samotną wędrówkę, były grupy 2-3 osobowe a nawet liczące ponad 10 pątników - powiedział ks. Artur Chruślak, duszpasterz akademicki z Radomia. Dodał, że nabożeństwo w drodze było "doświadczeniem wiary w okolicznościach pewnych ekstremalnych przeżyć":

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


W drodze krzyżowej uczestniczył Krzysztof Jakubiak ze Skautów Europy. - Każdy z nas niesie intencje, swoje problemy i słabości. Dlatego chcieliśmy z Chrystusem przejść tę drogę krzyżową - powiedział harcerz.
W wędrówce uczestniczył również Miłosz z Koźmina Wielkopolskiego. - Ekstremalna Droga Krzyżowa to ciekawe spojrzenie na Kościół. Możemy się zmierzyć z samym sobą, ze swoimi słabościami - powiedział pątnik z Wielkopolski. Z kolei Kacper z Radomia dodał, że to nietypowe nabożeństwo "daje dobry powód do myślenia". - Można rozmyślać o wielu rzeczach, nikt nie przeszkadza, a poza tym będąc tak blisko natury jesteśmy blisko Boga - powiedział pielgrzym:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Wybór skrzyńskiego sanktuarium nie był przypadkowy. Znajduje się tam tzw. Polska Droga Krzyżowa. Przy każdej plenerowej stacji umieszczone są w formie napisów najważniejsze wydarzenia z dziejów kraju m.in. chrzest Polski, zjazd gnieźnieński, czy też najazd Tatarów na Polskę.
Idea nabożeństwa narodziła się w krakowskiej wspólnocie Męska Strona Rzeczywistości, razem z duszpasterzem księdzem Jackiem Stryczkiem, znanego ze Szlachetnej Paczki.