Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Teatralne rekolekcje podsumowane

sobota, 19 kwietnia 2014 15:21 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Prawie 2,5 tys. wiernych obejrzało Misteria Męki Pańskiej, które były grane przez okres Wielkiego Postu w każdą sobotę w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie w diecezji radomskiej. Siostra Krystyna Olearczyk z biura pielgrzymkowego sanktuarium mówi, że przedział wiekowy uczestników przedstawień był ogromny. - Najstarsza osoba miała 92 lata, najmłodsza trzymana na rękach mamy pół roku - powiedziała zakonnica.

Siostra Krystyna Olearczyk opowiada, że do maleńkiej miejscowości Kałkowa - Godowa docierały pielgrzymki z różnych regionów Polski, aby przeżyć Tajemnicę Największej Miłości Boga do człowieka. - Bóg wydaje siebie w ręce stworzenia, daje siebie zabić w okrutny sposób, aby otworzyć każdemu człowiekowi bramy nieba. Wystawiane Misterium były swoistym rachunkiem sumienia. Były łzy żalu, cisza domagająca się postanowienia zmiany życia, rodziły się decyzje zerwania ze złem, grzechem - mówi zakonnica.

Dodaje, że ostatnia odsłona Misterium nawiązująca tematyką do współczesnych wydarzeń w tym roku ukazała spotkanie Jana Pawła II z Chrystusem Zmartwychwstałym. - Zapraszając do pięknego Świętokrzyskiego Wieczernika w każdym czasie roku liturgicznego, życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Pan bogaty w Miłosierdzie będzie przewodnikiem po drogach ziemskiego pielgrzymowania - powiedział s. Olearczyk

Misterium Męki Pańskiej to sztuka, która wpisała się w historię nie tylko Kałkowa, ale całej świętokrzyskiej ziemi. Co roku przybywa tam wiele nowych grup pielgrzymkowych i osób indywidualnych z całej Polski. Misteria Męki Pańskiej są organizowane w Wielkim Poście od ponad 40 lat i przygotowywane przez zespół aktorski, który działa przy sanktuarium.

Tradycja amatorskiego teatru sięga początku lat 70. ubiegłego roku. Obecnie zespół liczy kilkadziesiąt osób. Akcja misterium rozgrywa się w różnych miejscach, począwszy od modlitwy Chrystusa w ogrodzie Oliwnym, aż po scenę śmierci Zbawiciela na Golgocie. Autorem scenariusza i reżyserem Misterium Męki Pańskiej jest pierwszy kustosz sanktuarium ks. Czesław Wala, obecnie przebywający na emeryturze.

Warto przypomnieć, że sanktuarium od lat znajduje się w ścisłej czołówce pod względem ilości przybyłych pielgrzymów. W latach 90. ubiegłego wieku sanktuaryjne kroniki odnotowały przybycie prawie miliona wiernych rocznie. Od ponad 20 lat otaczani są tam troską ludzie biedni, niepełnosprawni, chorzy i bezdomni. Na terenie sanktuarium znajduje się monumentalna 33-metrowa Golgota, będąca miejscem martyrologium narodu polskiego. We wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt oratoriów i kaplic ilustrujących wydarzenia najnowszej historii Polski, ukazującą ludzi i wydarzenia, którzy bronili wartości religijnych i patriotycznych kraju.