Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dobieszyn
Dziś jest: Wtorek, 21 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Specjalista duchowości chrześcijańskiej o kanonizacji

środa, 23 kwietnia 2014 12:38 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kanonizacje dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII będą wzorem otwartości i radykalizmu ewangelicznego - powiedział ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań. - W czasie kontestowania kapłaństwa, szczególnie postać papieża-Polaka powinna być dzisiaj wzorem dla nas – powiedział ks. Tatar.

Ks. Marek Tatar, który był gościem Radia Plus Radom powiedział, że większość księży wciąż ma przed sobą żywy obraz pontyfikatu Jana Pawła II. Mówi, że ''jesteśmy wychowani na jego duchowości, powołaniu, słowach i przesłaniach''. - Myślę, że dla wielu z nas w głębi serca zostaną słowa papieskie. Zresztą kanonizacja jest właściwe dopełnieniem faktu - powiedział ks. Tatar.

Krajowy duszpasterz powołań stwierdził, że kanonizacja dwóch papieży będzie wzorem otwartości i radykalizmu ewangelicznego. - Przesłanie z kanonizacji jest aktualne i głębokie dla księży, zwłaszcza dzisiaj, kiedy mamy problem z zewnętrznym kontestowaniem kapłaństwa ale również z koniecznością ogromnego otwarcia księży na dojrzałość kapłańską w odczytywaniu świata - powiedział ks. Marek Tatar.

Jego zdaniem kapłaństwo dzisiaj staje przed ogromnymi wyzwaniami w kontekście kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. - Są oni znakiem ogromnej otwartości widzenia świata, czyli co Jan XXIII określił ''stałą odnową Kościoła''. Widzimy to również u Jana Pawła II. Szczególnie tez wzór w przeżywaniu kapłaństwa w odniesieniu do wyzwań cywilizacyjnych jest absolutnie klarowny. Widzimy w tej postaci duchową głębię. Był mistykiem. Jego widzenie świata i rzeczywistości należy odczytywać w kategoriach nadprzyrodzonych - zauważył specjalista duchowości chrześcijańskiej.

Ks. Marek Tatar uważa, że papież-Polak powinien być wzorem dla kapłanów. - Jesteśmy świadkami podejmowania próby naturalizacji kapłaństwa, zaś Kościół określany jest jako instytucja o charakterze społecznym, czy socjologicznym. Pierwszym powołaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii - powiedział wykładowca UKSW.