Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Katecheci przed pierwszym dzwonkiem

czwartek, 30 sierpnia 2018 12:10 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W poniedziałek rusza rok szkolny i zarazem katechetyczny 2018/2019. Kilkuset katechetów spotkało się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu na ogólnodiecezjalnym powakacyjnym zjeździe.

Dziś był czas dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych, a jutro odbędzie się spotkanie księży. W sumie to niemal 900 osób, z prawie 600 to katecheci świeccy. Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Radomskiej ks. prof. Stanisław Łabendowicz patrzy już w przyszłość i zaprasza na studia katechetyczne. - W tej chwili mamy już braki katechetów w diecezji. Zapraszamy i na studia podyplomowe i na 5-letnie magisterskie - zachęcał ks. Łabendowicz. Nabór potrwa do 15 września, a o szczegółach pisaliśmy TU.

Katechetów zapytaliśmy o to jakie cele stawiają sobie na nowy rok.

Centralnym punktem spotkania była Msza Św. pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. - Stajemy przed wielką tajemnicą Ducha Św. To Duch Św. może tak umocnić, to Duch Św., który daje siłę, aby wytrwać w takich sytuacjach, o których mówi Chrystus w dzisiejszej ewangelii: "Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że mnie pierwej znienawidził".  Jesteśmy po stronie Chrystusa. Patrzymy podczas każdej Mszy Św. na ten prosty znak - kielich nad ołtarzem. A kielich oznacza los, wspólny los. "Czy możecie pić kielich, który ja mam pić" - tak pytał Chrystus. Każde spojrzenie na kielich na ołtarzu jest zachętą do tego przypomnienia, identyfikacji - Chcemy Chryste uczestniczyć w Twoim losie - mówił bp Tomasik. Przypomniał także, że świat potrzebuje bardziej świadków niż nauczycieli.

W program nowego roku duszpastersko-katechetycznego diecezji radomskiej pod hasłem "W mocy ducha Bożego" wprowadził ks. dr Bartłomiej Wink. - W tamtym roku chcieliśmy bardziej poznać Ducha Św., a w tym roku głównym zadaniem to jest misja, zaangażowanie. Mamy być, jak mówi papież Franciszek, uczniami-misjonarzami. Katecheta musi być przede wszystkim świadkiem wiary, budować z uczniami dobre relacje. Często katecheza jest jedynym przedmiotem, na którym uczniowie mówią o swoim życiu, o swoich problemach. Katecheta musi mieć dla nich czas - wyjaśniał prelegent.

Nowy rok katechetyczny to także zaproszenie do udziału w konkursach wiedzy religijnej. To zawsze bogata oferta. Do zainteresowania się Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Bibiljnej zachęcał dziś katechetów ks. Marcin Rogala, kościelny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Uczestnicy zapoznali się także zmianami w zasadach awansu zawodowego i oceny pracy katechety, z wyzwaniami związanymi z wdrażaniem reformy oświaty. Warto zauważyć, że w tym roku szkolnym dojdzie do niecodziennej sytuacji - bierzmowani będą uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych i ósmych klas podstawowych.