Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

140. rocznica powstania Zgromadzenia Służek

środa, 10 października 2018 09:42 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Siostry służki dziękowały Bogu za powołanie przed 140 laty do życia w Kościele swojego zgromadzenia. Bezhabitowe Zgromadzenie Służek założył w 1878 r. bł. Honorat Koźmiński. Siostry zajmują się szerzeniem wiedzy religijnej i kształtowaniem sumień chrześcijańskich zwłaszcza w środowiskach wiejskich.

Uroczystości odbyły się w domu generalnym w Mariówce koło Przysuchy. Mszy świętej przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. W koncelebrze uczestniczył biskup Józef Zawitkowski. Na wspólnej modlitwie spotkały się siostry zakonne ze wszystkich wspólnot m.in z prowincji płockiej, sandomierskiej i siedleckiej.

Siostra Mirosława Grunt, matka generalna Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej powiedziała, że wspólnota "chce wciąż na nowo odkrywać światło wiary, którym oświecona była Niepokalana". - Jego blask przenika do nas szczególnie z objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Ojcu Honoratowi Koźmińskiemu, naszemu założycielowi zależało bardzo, aby odpowiadać na apel Maryi i wypełniać wolę Bożą zawartą w tych objawieniach. Rok po Objawieniach w Gietrzwałdzie w 1878 roku, powstało nasze zgromadzenie, które jako fundatorkę czci Niepokalaną Matkę. W modlitwie Różańcowej składałyśmy pragnienia, aby zawsze dać się prowadzić Maryi drogą zaufania i miłości - powiedziała s. Mirosława Grunt.

W homilii biskup Henryk Tomasik mówił, że naszym wzorem jest Chrystus. - Stajemy się do niego podobni, gdy budujemy wspólnotę, ale także bardziej, gdy jesteśmy gotowi do ofiary, a nawet cierpienia - mówił biskup radomski. Nawiązał także do 140. rocznicy powstania zgromadzenia sióstr służek. - My również odwołujemy się dzisiaj do początku, najpierw do roku 1877, czyli Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Zapewnienie Maryi: "Nie smućcie się, ja zawsze będę przy was" doprowadziło młode dziewczęta, wraz z towarzyszącym im w duchowej drodze O. Honoratem, do założenia zgromadzenia, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Na początku w sercach pierwszych sióstr była wiara szczera, gotowa, aby iść i pomagać ludowi polskiemu kochać Boga. Była też odpowiedzialność za życie w duchowym wymiarze, podążania za Chrystusem drogą ofiary i czerpania siły i mocy z Jego Zmartwychwstania - mówił ordynariusz radomski.

W trakcie uroczystości została poświęcona figura Matki Bożej przed frontonem domu generalnego w Mariówce. Figura jest wotum wdzięczności z okazji 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

W Mariówce, która leży na terenie diecezji radomskiej, ma swoją siedzibę Zarząd Generalny Zgromadzenia. Tutaj siostry zgłębiają dar swego powołania, odbywając formację podstawową: postulat, nowicjat, juniorat oraz przeżywają coroczne rekolekcje i dni odnowy. Siostry prowadzą szkoły w Mariówce i Sandomierzu oraz kilka przedszkoli. Pracują jako nauczycielki i wychowawczynie w szkołach, internatach i przedszkolach, służą chorym w szpitalach, zakładach opieki i domach, pracują w krajach misyjnych.Siostry służki prowadzą także ośrodek zdrowia w Mariówce. Powstał on w ramach Dzieła Pomocy Chorym "Promień" w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Bezhabitowe Zgromadzenie Służek założył w 1878 r. bł. Honorat Koźmiński. Siostry zajmują się szerzeniem wiedzy religijnej i kształtowaniem sumień chrześcijańskich zwłaszcza w środowiskach wiejskich. Poświęcają się szczególnie wychowaniu dzieci i młodzieży oraz uczestniczą w duszpasterskich i misyjnych zadaniach Kościoła.