Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

W rodzinie kształtują się powołania

piątek, 09 maj 2014 16:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

To rodzina jest pierwszą wspólnotą, gdzie kształtują się powołania - przypomina ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań. 11 maja rozpoczyna się Światowy Tydzień Modlitw o Powołania. W tym roku towarzyszy mu hasło "Powołania świadectwo prawdy".

Ks. Tatar podkreślił, że tygodniowi modlitw o powołania towarzyszy wezwanie do podjęcia określonego stylu życia. - Świat idący w kierunku materializmu potrzebuje życia uświęconego. Na powołania trzeba spojrzeć w kontekście wiary i łaski. Tylko w ten sposób powołania otrzymują zupełnie inne brzmienie - mówił ks. Tatar na antenie Radia Plus Radom.

Jego zdaniem w tygodniu modlitw o powołania trzeba zwrócić uwagę na formację młodych ludzi. - Istnieje pilna potrzeba spojrzenia na kształtowania postaw dzieci i młodzieży mówiąc im, że ich życie jest dojrzewaniem do określonych wyborów, czy sposobu życia. Dlatego wydaje się, że na powołania trzeba spojrzeć pod tym kątem - podkreślił duszpasterz.

Krajowy duszpasterz powołań zwrócił uwagę, że każdy tydzień modlitw o powołania nie jest tylko akcją ponawianą każdego roku, ale wpisuje się w cały system formacji. Przekonuje, że trzeba wrócić do wyzwań stojących przed Kościołem. - Dzisiaj próbuje się wmówić młodemu człowiekowi, że nie istnieją obiektywne wartości, lecz tylko subiektywne. Trzeba skierować spojrzenie na dialog człowieka z Bogiem. Podjąć zadanie właściwego wychowania w domach i rodzinach. W dobie ataku na rodzinę, mamy również pośredni atak na dojrzałość człowieka. Musimy zwrócić uwagę, że mamy do czynienia z bezpośrednim kontestowaniem życia kapłańskiego i zakonnego. Jest dzisiaj odrzucane jako niepotrzebne, zaś młodym próbuje się pokazać tzw. łatwe życie - mówił ks. Tatar.

Zwrócił również uwagę na konieczność formacji młodzieży akademickiej, będącej we wspólnotach parafialnych, na elementarną pracę ze służbą liturgiczną ołtarza. - Wiem, że jest to długi proces formowania człowieka, ale warto go podjąć - powiedział ks. Marek Tatar.