Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Reżyser Paweł Woldan w Mariówce

czwartek, 15 listopada 2018 15:32 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Znany reżyser Paweł Woldan był gościem sióstr służek w Mariówce koło Przysuchy. Spotkanie odbyło się w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Promień, które prowadzi zgromadzenie założone przez bł. Honorata Koźmińskiego. Wydarzenie było jednym z punktów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ponadto w tym roku służki obchodzą 140. rocznicę powstania swojego zgromadzenia.

Paweł Woldan opowiadając o swojej drodze twórczej, wskazał na rolę mistrza sztuki filmowej, jakim był dla niego Krzysztof Kieślowski oraz na duchowy wpływ św. Jan Paweł II. Uczestnicy spotkania słuchali świadectwa reżysera o tym, jak ważna jest wytrwałość w realizacji projektów mądrych filmów. - Szacunek wobec widza, który ma prawo do przekazu zgodnego z obiektywną rzeczywistością w najpiękniejszej, choć trudnej formie artystycznej, to postawa cechująca Pawła Woldana, która sprawia, iż filmy oraz spektakle teatru telewizji reżyserowane przez niego cieszą się uznaniem i dużą oglądalnością - opowiada s. Elżbieta Kowacz.

Uczestnicy spotkania mogli nie tylko porozmawiać z reżyserem, ale także zobaczyć fragmenty jego dzieł i dowiedzieć się o przygotowywanym przez niego serialu filmowym poświęconym Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

- Artysta wyraża siebie w swoich dziełach. Dlatego wspaniałym uzupełnieniem poznania Pawła Woldana, jako twórcy niezłomnego i bezkompromisowego są wieczory jego twórczości, które będą trwać w w ośrodku Promień do 28 listopada 2018 r. - dodaje s. Kowacz. 16 listopada zostanie zaprezentownay film dokumentalny Jan Paweł II i Prymas Wyszyński, a 26 listopada "Prymas Kardynał Hlond". Dzień później film "Non Possumus" część I a część II - 28 listopada.

Wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej Pawła Woldana dla Polski potwierdził Prezydent Andrzej Duda w 2016 r. odznaczając go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał on także we wrześniu 2017 r., podczas Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, „Platynowy opornik”, czyli nagrodę specjalną za całokształt twórczości, „za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej”. Był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach filmowych.