Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Kard. Müller ponownie w Ostrej Bramie

wtorek, 13 maj 2014 15:28 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kard. Gerhard Müller będzie przewodniczył uroczystości nadania kościołowi sanktuaryjnemu w Skarżysku-Kamiennej tytułu Bazyliki Mniejszej. Odbędzie się ona 25 października tego roku. Do tego czasu w parafiach trwać będzie peregrynacja obrazu kopii obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Jest to także duchowe przygotowanie do obchodów 25-lecia pobytu Pani Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

 

 

Biskup Henryk Tomasik podkreślił, że sanktuarium Ostrobramskie przypomina nam ważną prawdę o Najświętszej Maryi Pannie, która jest Matką Miłosierdzia. - Podczas
nawiedzenia kopii obrazu Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej będziemy dziękować Bogu za Jego miłosierdzie. Chcemy też dziękować za to, że przez 25 lat z tego miejsca płynie - przez wstawiennictwo Matki Bożej - modlitwa o Boże miłosierdzie dla każdego z nas i dla całego świata - podkreślił biskup radomski.

Biskup Tomasik zwrócił też uwagę, że nawiedzenie obrazu jest również duchowym przygotowaniem do nadania kościołowi sanktuaryjnemu Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej tytułu Bazyliki Mniejszej. - Pragniemy, by wielki dar Ojca Świętego w postaci tytułu Bazyliki Mniejszej, przyznanego sanktuarium Ostrobramskiemu, tym bardziej związał nas ze Stolicą Apostolską i z następcą św. Piotra Apostoła. Świadomi wielkości tego wyróżnienia pragniemy z wdzięcznością wobec Boga i Matki Miłosierdzia, jak najlepiej przygotować się na dzień ogłoszenia tytułu Bazyliki Mniejszej - podkreślił biskup Tomasik.

Uroczystość odbędzie się 25 października 2014 r. o godz. 11.00, a przewodniczyć jej będzie kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, jeden z najbliższych współpracowników Ojca Świętego Franciszka. - Już dziś wszystkich serdecznie zapraszam. Niech ten dzień stanie się wielkim dziękczynieniem miasta Skarżysko-Kamienna, dekanatu skarżyskiego i całego Kościoła Radomskiego za to, że na drogach naszego życia stanęła Matka Boża Miłosierdzia. Życzę, byśmy wszyscy z zapałem naśladowali Maryję w zasłuchaniu w Boże Słowo i w niesieniu pomocy innym. Niech Maryjna Szkoła Miłosierdzia stanie się naszą wspólną drogą do świętości - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Obecnie kopia obrazu przebywa w kościele NSJ w Skarżysku-Kamiennej. Następnie nawiedzi wspólnoty: Św. Brata Alberta (17-24.05), św. Ap. Piotra i Pawła w Pogorzałem (24-31 maja). Obraz przebywać będzie również m.in. Bliżynie, Ostojowie, Lipowym Polu i Majkowie. 
Skarżyska parafia MB Ostrobramskiej została erygowana 25 stycznia 1986 r. Pierwotna kaplica stanęła staraniem księży Stanisława Nowakowskiego i Adama Radzimirskiego. Budowa świątyni, prowadzona przez ks. Jerzego Karbownika, trwała w latach 1988-1995. Projektował ją Zbigniew Grządziela, a konstruktorem był Bogdan Ciok. Od początku zamiarem było zbudowanie obok kościoła wiernej repliki Ostrej Bramy z Wilna i zorganizowanie tu sanktuarium. Było to wówczas pragnienie wilnian, którzy musieli opuścić swe rodzinne miasto. Pierwszą Mszę św. w kaplicy, 22 października 1989 r., sprawował kard. Henryk Gulbinowicz, a kopię ostrobramskiego wizerunku ufundował bp Edward Materski. Obraz został ukoronowany papieskimi koronami 2 lipca 2005 r.