Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Staropolskie Kolędowanie dla Wolanianek

piątek, 21 grudnia 2018 19:13 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Finał XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie" Radom 2018 był muzyczną zapowiedzią na najwyższym poziomie Świąt Bożego Narodzenia.

Od rana w Resursie Obywatelskiej rywalizowało aż 28 podmiotów, a po południu poznaliśmy najlepszych z najlepszych. Grand Prix za najlepsze wykonanie kolędy staropolskiej zdobył zespół "Wolanianki" z Wolanowa. 'Kiej łowiecek pilnowali przy kosorze, to pasterze uwidzieli w nocy zorze..." - wyśpiewywało dynamicznie ponad 30 osób na scenie. Nie zabrakło także tańca. "Wolanianki" zachwycały również pięknymi opoczyńskimi strojami. - Rozpiera mnie duma, radość i miłość, bo kocham te dzieciaki, tę młodzież. To są moje skarby, właściwie perły, perełeczki i chciałabym, żeby jak najdłużej były w tym zespole - powiedziała po ogłoszeniu wyników opiekunka i założycielka zespołu Barbara Waśkiewicz. - Nasza praca została doceniona. To dla nas bardzo wielkie wyróżnienie. Czujemy dumę, że udało nam się - dodała Nikola Berlińska. Zespół przypomniał stary utwór "Kieł łowiecek". - Kocham poznawać takie kolędy. Ta bardzo mi się spodobała - powiedziała Milena Sławińska.

Jury oceniało wykonawców w dwóch kategoriach: powyżej i poniżej 13 lat. Wśród tych starszych pierwsze miejsce zdobył Oliwier Dębiński ze Społecznego Ogniska Artystycznego w Kozienicach. W finałowym występie zaprezentował utwór "Cicho, cicho pastuszkowie".

W kategorii młodszej wygrał Dziecięcy Zespół Ludowy "Górne Nutki" z Górna. Drugie miejsca zajęły zespoły: "Małe Kraśniczanki" z Kraśnicy (ponizęj 13 lat) i "Jedynka Band" z Opoczna.

Na podium zmieściły się jeszcze solistki: Wiktoria Gawron z Kielc i Gabriela Papaj z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Przewodniczący jury ks. Andrzej Zarzycki chciałby, aby w kolejnych edycjach jeszcze więcej było kolęd staropolskich. - Urządziłem sobie taką małą statystykę. Sześć razy była "Mizerna cicha", cztery razy "Cicho pastuszkowie", cztery razy "Cicha noc". Pomijam to już, że "Cicha noc" jest austriacką kolędą, a nie tradycyjną naszą. Myślimy co zrobić, żeby rozszerzyć repertuar i uczestnicy sięgali do zapomnianych starych utworów, bo ich jest bardzo wiele. Z drugiej strony, obserwujemy taki dobry kierunek, że coraz więcej zespołów gra z żywym akompaniamentem i coraz więcej idzie w stronę regionalizmu - ocenił ks. Zarzycki.

Po występach laureatów odbył się koncert zespołu Spirituals Singers Band. Grupa powstała 40 lat temu we Wrocławiu. Wykonuje gospel, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz kolędy. Muzycy zaproponowali radomskiej publiczności kolędy w swoistej dla siebie gospelowej aranżacji. Dodajmy, że uczestnicy uczcili minutą ciszy górników, którzy zginęli w Karwinie.

Dyrektor "Resursy Obywatelskiej" w Radomiu Renata Metzger podkreśliła, że "Staropolskie Kolędowanie" to jedna z najstarszych imprez, organizowanych przez tę instytucję.

- Kolejna edycja, gdzie kładziemy nacisk na tradycję, na staropolskie kolędowanie. Ta praca od kilku lat, ukierunkowanie ku tradycji, ku Bogu sprawia, że już nie słyszymy piosenek od mrozie, o jakimś bliżej nieokreślonym święcie, ale słyszymy wreszcie treść, słyszymy, że ma się narodzić Syn Boży - zauważył dyrektor festiwalu ks. Dariusz Sałek.

Jednym z patronów honorowych jest biskup radomski Henryk Tomasik i to on ufundował Grand Prix. Dziś przysłuchiwał się kolędowaniu w Resursie. - Polska kultura jest bardzo mocno przeniknięta duchem Ewangelii. Polskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem pokazują ten właśnie ścisły związek Ewangelii i naszej kultury. Polskie kolędy są chyba najpiękniejsze na świecie. Gdyby nie "Cicha noc" na pewno byłyby najpiękniejsze, Pokazują ducha narodu, pokazują wrażliwość, ale także wiarę - powiedział ks. bp Henryk Tomasik.

Festiwal Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie" przebiega w dwóch etapach. Zanim odbył się finał w Resursie Obywatelskiej przeprowadzone zostały eliminacje w 8 rejonach. Wzięło w nich udział 260 podmiotów. Wydarzenie od lat organizuje Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu i Diecezjalna Komisja Muzyki i Śpiewu Kościelnego. W tym roku po raz pierwszy współorganizatorem festiwalu był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Finał festiwalu poprowadził Jakub Mitek z Resursy Obywatelskiej. Honorowymi patronami byli: biskup radomski Henryk Tomasik, marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Radomia Radosław Witkowski. Festiwalowi patronowało medialnie Radio Plus Radom.

Wiktoria Gawron