Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Orszaki Trzech Króli w diecezji radomskiej

czwartek, 03 stycznia 2019 00:46 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

 W niedzielę w ponad 750 miejscowościach w całej Polsce odbędą się Orszaki Trzech Króli. W tym roku towarzyszyć im będzie hasło "Odnowi oblicze ziemi". Jak będą wyglądały orszaki w diecezji radomskiej?

RADOM

W Radomiu Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz ósmy po hasłem: "Tobie Królu i Panie kłaniają się radomianie". Organizują go Rycerze Kolumba. O godz. 11 sprawowana będzie Msza Św. w kościele farnym. Sam orszak rozpocznie się w południe w Rynku. Uczestnicy otrzymają kolorowe korony i śpiewniki oraz przejdą ulicami: Wolność, Reja, przez plac Kazimierza Wielkiego i Żeromskiego do szopki na skraju Parku Kościuszki. W programie jest sześć scenek:

scena I Rynek: Odczytanie Edyktu Cesarza Augusta;

scena II ul. Reja (przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim): Grzech Pierworodny;

scena III ul. Żeromskiego przy kościele oo. Bernardynów: Na Dworze Króla Heroda;

scena IV u zbiegu ulic Witolda i Żeromskiego: W Gospodzie;

scena V przed Kościołem Garnizonowym: Poruszenie wśród pasterzy;

scena VI szopka koło Galerii Rosa (przed Urzędem Miejskim) Pokłon przed Narodzonym Mesjaszem.

Warto dodać, że już tradycyjnie odegrane zostaną role Maryi i Józefa. Już po raz ósmy Józefem będzie Sławomir Adamiec. Podobnie niezmienni są odtwórcy roli trzech króli. Szczególnie dzieci przyciągną do szopki żywe zwierzęta. - Będą osły, będą kozy, będą owieczki, kucyki, takie drobne gospodarskie zwierzątka - zapowiada ks. Gabriel Marciniak. Orszakowi patronuje Radio Plus Radom.

W najbliższy piątek po godz. 18 o OTK w Radomiu będzie mówił w audycji "Bilans Dnia" w Radiu Plus Radom współorganizator ks. Gabriel Marciniak. Zapraszamy!

PIONKI

Już po raz szósty Rada Rycerzy Kolumba nr 15 631 organizuje Orszak Trzech Króli w Pionkach. W tym roku w orszaku przejdzie ks. bp Piotr Turzyński, który o godz. 11 przewodniczył będzie Mszy Św. w kościele NMP Królowej Polski. Orszak rozpocznie się w Ogródku Jordanowskim. Rycerze przygotowali ponad tysiąc koron i śpiewników. Będą też balony i flagi. Scenki rodzajowe zostaną odegrane przy pawilonach przy ul. Dębowej,  przy Legionówce przy ul. Niepodległości, przed kościołem św. Barbary i naprzeciwko "Technikum Czerwonego". W trzech króli tradycyjnie wcielą się członkowie 22. Pułku Ułanów Podkarpackich. Orszak zwieńczy pokłon Dzieciątku w szopce. W trakcie orszaku zbierane będą pieniądze na rzecz niepełnosprawnych dzieci i  młodzieży z Pionek i okolic. Wydarzeniu patronuje Radio Plus Radom.

O Orszaku Trzech Króli, ale także zbliżającym się koncercie Tomasza Kamińskiego rozmawialiśmy z rycerzami Rady 15631 w Pionkach: ks. Pawłem Nowakiem, Waldemarem Kęską, Ryszardem Baryłką i Dariuszem Klichem.

ZAKRZEW

W Zakrzewie Orszak Trzech Króli odbędzie się trzeci raz. Organizatorami są: parafia św. Jana Chrzciciela, szkoła podstawowa, gimnazjum, przedszkole oraz gmina Zakrzew. O godz. 11 sprawowana będzie Msza Św. Po liturgii wszyscy przejdą przed budynek gminy. Tam będą rozdawane korony i śpiewniki z kolędami. W orszaku wyruszą trzy kontynenty: Afryka (niebieski), Azja (zielony) i Europa (czerwony). Przedszkolaki reprezentują Azję, uczniowie podstawówki - Afrykę i gimnazjum - Europę. Na czele będzie szedł dany król, rycerze i dwórki. Trzej królowie będą reprezentowali różne pokolenia, od kilkunastu do niemal 70 lat. Uczestnicy przemaszerują w kierunku szkoły podstawowej i gimnazjum, wrócą do centrum i zakończą orszak na orliku. Tegoroczną specyfiką będzie emisja fragmentów wypowiedzi św. Jana Pawła II. Jak co roku w szopce będzie Św. Rodzina - małżeństwo z parafii Zakrzew z dzieciątkiem. Od szopki wszyscy przejdą w rytmie poloneza (kolęda "Bóg się rodzi"), a finałem będzie poczęstunek - bigos, herbata i papieskie kremówki. OTK w Zakrzewie patronuje Radio Plus Radom.

O orszaku opowiedzieli nam: ks. Ireneusz Kosecki, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie i Bożena Chłopecka, katechetka w szkole podstawowej w Zakrzewie.

KOŃSKIE

Konecczanie w Orszaku Trzech Króli przejdą po raz czwarty. Podobnie jak w poprzednich latach główny orszak utworzą trzy mniejsze, które wyruszą z trzech koneckich parafii: św. Mikołaja, Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Odkupiciela, wyjaśnia Krzysztof Kowalski z domu kultury.

W jasełkach wystąpi kilkadziesiąt osób, mówi Iza Kos, organizatorka przedsięwzięcia.

Pierwszy z orszaków wyruszy na ulice Końskich o godzinie 12.30. Wszystkie spotkają się w okolicach kolegiaty około godziny 13 i wspólnie przejdą ulicami wokół kościoła.

Przygotowania do koneckiego Orszaku Trzech Króli są już na ostatniej prostej. W organizację zaangażowało się kilkadziesiąt osób.

 OPOCZNO

Opoczyński Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta po raz pierwszy. Odbędzie się on z inicjatywy ks. Leszka Sokoła, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Po mszy odprawionej o godzinie 12 w kościele NMP Królowej Polski Opoczyński Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta na plac za domem kultury. Przy ustawionej tu scenie przeprowadzona zostanie dalsza część uroczystości, wyjaśnia Agata Andrzejewska z MDK w Opocznie.

DRZEWICA

Parafia św. Łukasza, Drzewickie Centrum Wolontariatu oraz Regionalne Centrum Kultury zapraszają na III Orszak Trzech Króli. W południe w kościele sprawowana będzie Msza Św. Następnie ulicami Drzewicy do RCK przejdzie barwny korowód. O godz. 13.30 odbędzie się koncert "Niech śpiewa cały świat" w wykonaniu scholi Filii Dei oraz Mulieres.  

JASIENIEC SOLECKI

W południe sprawowana będzie Msza Św. Po liturgii wymaszeruje orszak. Trasa wiedze obok krzyża przy cmentarzu i świetlicy wiejskiej. Uczestnicy wrócą do świątyni. Tam odbędzie się wspólne kolędowanie. Organizatorzy zapowiadają też ciepły poczęstunek.

KAZANÓW IŁŻECKI

Orszak wyruszy po Mszy Św. w południe. Będą to już czwarte uliczne jasełka w Kazanowie.

KOZIENICE

Orszak Trzech Króli poprzedzi Msza Św. o godz. 10.30 w kościele Św. Rodziny. Po liturgii pochód wyruszy ulicami: Głowaczowską, Sportową, Warszawską do kościoła Św. Krzyża. Zorganizowanych zostanie 5 stacji. Organizatorzy zachęcają do zdjęć z królami i odtwórcami scen biblijnych.

LIPSKO

Orszak wyruszy po Mszy Św. o godz. 12.15.

MIEDZIERZA

Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz pierwszy. Wyruszy o godz. 15 sprzed szkoły podstawowej. W królów, Maryję i Józefa wcielą się uczniowie. Korony i flagi to także zasługa najmłodszych, którzy wykonali je na plastyce. Orszak będzie zmierzał do kościoła, gdzie sprawowana będzie Msza Św.

RUSKI BRÓD

Orszak rozpocznie się o godz. 9.30 koło nowej leśniczówki. O godz. 10 wszyscy pokłonią się Królowi, będzie Msza Św., śpiewanie kolęd i pastorałek.

SIECIECHÓW

 Orszak wyruszy ok. godz. 10:40 sprzed szkoły do kościoła. Po Mszy Św. o godz. 11 dzieci i młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych wystawią jasełka. Będzie można też skosztować bigosu i kiełbasy z grilla. 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

Szósty raz Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Skarżyska-Kamiennej. W organizację zaangażowali się Rycerze Kolumba oraz parafie: MB Ostrobramskiej, Św. Brata Alberta, Niepokolanego Poczęcia NMP i pw. Św. Józefa. Będzie to orszak gwiaździsty z trzech parafii. Pierwszy korowód wyruszy o godz. 13 z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, drugi - o godz. 13.30 z parafii Św. Brata Alberta i trzeci o godz. 13.30 z parafii Św. Józefa. Wszystkie orszaki będą zmiarzały na Plac Staffa przy Miejskim Centrum Kultury, następnie przejdą do parafii Matki Bożej Ostrobramskiej. Tam zaplanowana jest Scena Narodzenia Pańskiego.

SOŁTYKÓW

To już trzeci Orszak Trzech Króli. Msza Św. jest o godz. 11.30. Następnie wszyscy wyruszą ulicami: Szkolną, Leśną, Perłową, Czeremchową i Główną. W czasie przemarszu będą trzy przystanki podczas, których dzieci przedstawią sceny ewangeliczne związane z przyjściem na świat Bożego Syna. Pierwszy przystanek będzie miał miejsce przy figurze przy dawnej leśniczówce, drugi na ulicy Perłowej i trzeci na ul. Głównej.

STARACHOWICE

To jeden z najstarszych orszaków w diecezji radomskiej. VII Orszak Trzech Króli wyruszy ok. godz. 11.30 sprzed kościoła Wszystkich Świętych i przejdzie ulicami miasta na plac Pod Skałkami. Każdy uczestnik orszaku otrzyma koronę, śpiewnik i gorącą grochówkę.

STĄPORKÓW

Orszak organizowany jest już po raz trzeci. Po Mszy Św. ok. godz. 13 na placu kościelnym zostanie uformowany barwny korowód, który ulicami miasta przejdzie na plac przed Domem Kultury, gdzie odbędzie się powitanie Trzech Króli i piknik orszakowy. Dodatkowa atrakcja to żywa szopka ze zwierzętami. - Zachęcamy do przebrania się w stroje z epoki lub inne nawiązujące do tradycji kolędniczych - zaprasza Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie.

SZYDŁOWIEC

To będzie już  V Orszak Trzech Króli w Szydłowcu. O godz. 10.30 sprawowana będzie Msza Św. w szydłowieckiej farze. Po liturgii wyruszy barwny orszak.  - W tym roku zmieni się nieco trasa. Przejdziemy z Rynku ulicami: Kamienną, Zakościelną, Kościuszki, Widok, Radomską, by ponownie wrócić do Stajenki na szydłowieckim Rynku Wielkim - mówi Przemysław Duda ze Strefy JP2 w Szydłowcu. Scenki orszakowe przygotują przedstawiciele szkół, różnych organizacji działających przy parafii i na terenie miasta, a także klubów sportowych. Szydłowieckie wyróżniki to dobrze już znany smok chiński i czwarty król. - Na najmłodszych będą na dodatek czekały żywe zwierzątka przy szopce - dodaje Przemysław Duda. O śpiew kolęd zadba kapela góralska z Podhala. 

WIERZBICA

Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 11 przy szkole w Wierzbicy i przejdzie do kościoła, gdzie wszyscy pokłonią się Chrystusowi.

ZWOLEŃ

W Zwoleniu przejdzie drugi już Orszak Trzech Króli. Wymarsz odbędzie się po Mszy Św. o godz. 12.45 z parkingu na Plac Kochanowskiego. - Zapraszamy do udziału wszystkich – całe rodziny. Zachęcamy szczególnie dzieci do przebierania się w barwne stroje pasterzy czy kolędników. Każdy kto przyjdzie na orszak otrzyma piękną koronę i orszakowy śpiewnik, by włączyć się w śpiew kolęd, a najmłodsi dodatkowo chorągiewki. Będziemy świadkami czterech scen przygotowanych przez dzieci i młodzież. Na Placu Kochanowskiego jak w roku ubiegłym będzie żywa szopka i potem koncert kolęd i poczęstunek gorący dla każdego - informuje parafia Podwyższenia Krzyża Św. Uczestnicy zatańczą poloneza i to będzie nowość w Zwoleniu.