Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Łaski Bożej              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dąbrówka
Dziś jest: Piątek, 07 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Z misją do Panamy

wtorek, 08 stycznia 2019 09:05 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Ratownicy ZHR jadą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. W 200-osobowej grupie jest 9 harcerek i harcerzy z diecezji radomskiej.

HOPR został oficjalnie zaproszony przez rząd Panamy i Komitet Organizacyjny ŚDM, aby pełnić Białą Służbę podczas spotkania młodych katolików z całego świata. - Zostaliśmy oficjalnie zaproszeni jako jedyna tego typu formacja z całego świata. To wielkie wyróżnienie dla Polski - mówi hm. Adam Niemkiewicz, komendant HOPR organizujący wyprawę.

Harcerze mają w tym zakresie spore doświadczenie. Podczas ŚDM w Krakowie byli największą służbą zabezpieczenia medycznego. W jej skład wchodziło 1100 harcerzy – wolontariuszy, w tym niemal 300 ratowników. - Mamy kwalifikowanych ratowników medycznych pierwszej pomocy. Wszyscy, którzy teraz lecą do Panamy, są po kursach. Intensywnie szkoliliśmy się przez 1,5 roku. Jedziemy tam na służbę w ramach misji pokojowej - mówi hm. Lidia Wierzbicka, instruktor ZHR, wylatuje do Panamy 11 stycznia i wraca 5 lutego.

 Głównym zadaniem harcerzy będzie pomoc medyczna, ale będą też stanowić wsparcie logistyczne i organizacyjne w diecezjach. Pierwsi ratownicy Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ZHR pojawili się w stolicy Panamy pod koniec ubiegłego roku. - Największe wyzwanie stanowiła logistyka. Kontyngent został podzielony na 20 grup. Sama podróż do Panamy dla zespołu 200 osób to wiele godzin lotu i przesiadki na trzech kontynentach. Zakończyliśmy etap planowania i jesteśmy gotowi do służby - deklaruje hm. Niemkiewicz.

HOPR jest jednostką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej powołaną 20 listopada 2002 r. Przygotowuje i szkoli harcerki i harcerzy ZHR do służby medycznej i ratownictwa w ZHR. HOPR organizuje ćwiczenia, szkolenia, manewry i w zakresie pierwszej pomocy, zabezpieczenie pracy śródrocznej gromad, drużyn i szczepów ZHR. Harcerki i harcerze ZHR prowadzą takie zajęcia w szkołach, świetlicach oraz organizują zabezpieczenie przedsięwzięć lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Podczas akcji letniej ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy i ratownicy wodni pełnią służbę na koloniach zuchowych, obozach harcerskich i wędrownych.

 foto: HOPR (fb)