Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Kowalski: chcemy pokonać samotność

czwartek, 10 stycznia 2019 13:00 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Tegoroczne działania Caritas Diecezji Radomskiej, będą polegały głównie na pokonywaniu samotności na wielu płaszczyznach codziennego życia. Ten problem dotyka zarówno starszych, chorych ale coraz częściej i dzieci.

Ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej powiedział, że w tym roku działania tej organizacji będą skoncentrowane na pokonywaniu samotności. Wolontariusze Caritas, czy kierownicy placówek dostrzegają to zjawisko na wielu płaszczyznach codziennego życia. Głównie dotyczy to ludzi chorych i cierpiących. Jednym z dzieł, które pomagają chorym jest Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Radomiu. Jest ona wspólnym dziełem Caritas Diecezji Radomskiej, Fundacji “Dać sercom nadzieję” i Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich. Funkcjonuje od 1 lutego 2005 r. Dla potrzeb wypożyczalni zaadaptowano część magazynu na ul. Kościelnej 5 w Radomiu. Wypożyczalnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 – 15.30. Można wypożyczyć: łóżka rehabilitacyjne, koncentratory tlenu, ssaki, materace, balkoniki, wózki inwalidzkie, gorsety czy kule łokciowe. - Tu nie chodzi tylko o wypożyczalnię. Pamiętamy o ludziach chorych. Wokół tego dzieła działa wolontariat, który dociera do samotnych. Podobnie jest w Starachowicach, Kozienicach i Drzewicy, gdzie działają filie naszej wypożyczalni – podkreślił ks. Kowalski.

Dodaje, że dzisiaj pojawia się nowa grupa dzieci, które nie pochodzą z rodzin ubogich, ale są samotne. - Zaczynamy dostrzegać potrzebę opieki nad dziećmi, których rodzice pracują do późnych godzin wieczornych. Nasi pracownicy mówią jasną, dzieci są dzisiaj samotne, uciekają w świat wirtualny, w przestrzeń internetu ale jednocześnie tęsknią za ciepłem rodzinnym, za rodzicami. Nie bójmy się szukać miejsc, gdzie dzieci, mogą spędzić czas w rodzinnej atmosferze. Ale proszę pamiętać, że takie miejsca nie zastąpią obecności rodziców i potrzeby wychowania – powiedział ks. Robert Kowalski. Dodaje, że Caritas prowadzi Świetlicę „Akademia Młodych” w Radomiu.

Kolejnym działaniem Caritas będzie opieka nad osobami starszymi. - Będziemy dbać o to, by wolontariusze ze Szkolnych i Parafialnych Kół Caritas docierali do starszych osób, które przeżywają swoją samotność. Musimy wspólnie pokonywać samotność ludzi starszych. Często bywa tak, że nie znamy swoich sąsiadów. Nie ma w nas poczucia nawiązywania więzi społecznych. Wiem, to nie jest reguła, ale bywają takie przypadki. Samotność nas dzisiaj wszystkich przytłacza – stwierdził ks. Kowalski.Ks. dyrektor poinformował też, że jednym z zadań w 2018 roku był remont Domu Chleba, czyli zabytkowej kaplicy św. Franciszka na przy ul. Kościelnej w Radomiu. W budynku, w którym od lat znajdują się magazyn żywności i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, zakończył się pierwszy etap prac związanych z dociepleniem i odwodnieniem Domu Chleba. Powstała kotłownia, wymienione też zostały stolarka okienna i drzwi wejściowe. W budynku docelowo powstanie sala konferencyjno-szkoleniowa, z której będą korzystać m.in. wolontariusze Caritas. Efekty będą widoczne w czerwcu tego roku.

Udało się również przeprowadzić prace remontowe w Centrum Nauki i Zabawy Bajka przy ul. Rapackiego w Radomiu. - Placówka została wyposażona m.in. w nowe meble. Konieczne były tez prace modernizacyjne - informuje ks. Kowalski. Centrum Nauki i Zabawy Bajka to miejsce, w którym dzieci i młodzież mogą znaleźć przytulny kąt, bratnią duszę, wsparcie pedagogiczne, psychologiczne i edukacyjne oraz możliwość dobrej oraz bezpiecznej zabawy.

W 2018 roku przeprowadzono także prace remontowe w schronisku dla bezdomnych przy ul. Zagłoby w Radomiu. Odnowiono łazienki, korytarz i wymieniono łóżka.

Caritas Diecezji Radomskiej podsumowała również akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w ramach której rozprowadzono ok. 65 tys. świec. Dochód z realizacji akcji wyniósł ponad 130 tys. złotych, które zostaną przeznaczone na pomoc edukacyjną i socjoterapeutyczną, dożywianie dzieci w świetlicach, leczenie oraz letni wypoczynek.